Gündem

Araç satın almak eskide kalıyor! Ucuza araç kullanmanın yöntemi maliyeti azaltacak!

Araç maliyeti gittikçe yükseliyor. Araç satın almak isteyen kişiler ise kendilerince alternatif teknikler üretiyor. Araç almayı yatırım olarak düşünmeyenler işlevsel olarak kullanabilecekleri ancak  sigorta, bakımı, ücreti, vergi ya da kasko ödemeyecekleri farklı bir yöntem belirledi. Bu yöntem genellikle firmaların ilk tercihi olmakla beraber bireysel kullanıcılar içinde daha az maliyetli olarak görüldü.

MASRAFLAR HER GEÇEN GÜN ARTIYOR!

Araç fiyatları her geçen gün artıyor. Çalışanların işyerine ulaşım sağlayabilmeleri kişisel ihtiyaçlarını kullanabilmeleri zorlaştığı dönemde ihtiyaç duydukları araba için farklı alternatifler oluşturuluyor. Özellikle bu durum araba satın almak yerine kiralamak olarak popülerliğini ortaya koyuyor. Firmalar o seçeneği daha makul kabul ediyor. Araç satın alındıktan sonra dahi kasko, vergi, trafik sigortası ya da yıllık bakımı gibi süreçler masrafları ikiye katlıyor. Alınan aylık maaş için %70-80’e yakını ise aracın herhangi bir problem oluştuğunda çıkan masrafına gidebiliyor.

Yapılan son araştırmalar artan maliyetlerin de etkisiyle yatırım amacı ile araç satın almayı tercih etmeyenler ihtiyacı olduğu için kullanacak olan kişilerin kiralama yöntemine başvurduklarını ortaya çıkardı. Çoğu kişi günlük, birçoğu haftalık, şirketler ise yıllık kiralamayı tercih ediyor. Araç kiralama firma işletmecisi konu üzerine bakımı, kaskosu, vergis, trafik sigortası hiçbirini ödemek zorunda kalmıyor Bunların her biri düşünüldüğünde ek bir külfet oluşturur.

YILLIK ARAÇ KİRALAMA HİZMETİ ARTTI!

Son günlerde aracın ek maliyetinden kurtulabilmek hem de yükselen araç fiyatlarını alternatif arayan kişilerin tercih ettikleri bir sistem oluyor. Şirketler bu durumu daha çok benimsiyor. Araç satın almak yerine yıllık olarak araç kiralıyorlar. Konu üzerine işletmeci Serkan Soysal son günlerde kapısının daha sık çalındığını ifade eden şu Soysal sözleri vurguladı: “Eskiden bakıldığında günlük ya da haftalık kiralamalar daha çok dikkat çekiyordu. Fakat son zamanlarda yıllık kiralamak istediklerini söyleyenler kişilerin sayıları oldukça arttı” yorumunda bulundu.

Araç yıllık kiralandığında artan maliyetlerden de etkilenmemiş oluyor. Şirket yakıt gideri, kiralama bedeli gibi tutarları vergiden düşebiliyor. Bu da firmalar için daha mantıklı hale geliyor. Şirketler  yeni araç satın alarak tüm yatırımı buna yapmak istemiyor. Daha çok ticari anlamda gelişebilmek için kullanmayı tercih ediyorlar. Şu anda ortalama yıllık bir araç kiralamak istendiğinde fiyatlar 170.000 TL’den başlıyor. Elbette ki aracın lüksüne ve marka, modeline göre bu fiyat değişebiliyor.

İlgili Makaleler