Gündem

Aşı Olmayan Vatandaşlar İçin Yeni Karar! PCR Testi mi İstenecek?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ dan flaş bir açıklama geldi. Alınan bilgiye göre Bakan Koca; tiyatro, sinema, toplu ulaşım kullanımlarında aşı olmayan vatandaşlar için PCR testi istenebilme konusu üzerinde durduklarını belirtti. Bu uygulama sayesinde aşılarını olup sosyal hayatlarına devam etmek isteyen vatandaşların korunması amaçlanacak.

Aşı olmayanlara kısıtlama gelecek mi?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca:

“Bölgenin kanaat önderleri dahil olmak üzere yerel dinamiklerini devreye sokmaya gayret ediyoruz. Bu etkili de oldu. Özellikle Hakkâri ve Şırnak için söyleyebilirim. Hakkâri şu an sarıda yüzde 67’lere kadar çıktı, belki ilk maviye dönecek ilimiz olacak. Yoğun gayret edilip, yerel dinamikler devreye sokulduğunda sonuç almak mümkün. Aşı karşıtlığından öte aşı tereddüdünün aşılması gerekiyor”

“Vatandaşımızı bilgilendirerek, ikna ederek aşabileceğimizi düşünüyorum. Zorlayıcı bir tedbirin olması kanaatinde değilim”

“Bazı alanlarda dünyada da yer yer uygulandığı şekliyle vatandaşımızı korumak için aşı olanın yanında aynı uçakta, aynı otobüste, aynı sinemada ya da tiyatroda oturacak olan kişinin o virüsü taşıyıp taşımadığını öğrenmek için PCR testi isteyebiliriz. Sinemaya, tiyatroya gitmek istiyorum, uçağa, şehirlerarası otobüse bineceğim diyorsanız…”

“Test ücretsiz olacak. Fakat öyle hızlı kitlerle yapılan testlerden de olmayacak. Hayat devam edeceği için aşı olmamakta direnenler iki gün arayla devlet hastanelerinde ücretsiz PCR testi yaptırabilecek” açıklamalarında bulundu.

İlgili Makaleler