Gündem

Bakan Murat Kurum’dan dar ve orta gelirliyi sevindiren yeni proje müjdesi! Evler yenilenirken kira yardımı sağlanacak, borç tutarı 240 ay vadeye bölünecek!

Ekonomi piyasalarında gözlenen yukarı yönlü hareketler her sektörde olduğu gibi emlak sektöründe de deprem etkisi yarattı. Bir anda artan hammadde fiyatları karşısında sıfır konutlar fahiş rakamlardan satışa sunulurken ikinci el konut sektörü de bu zamlardan nasibini aldı. Özellikle büyükşehirlerde artan satılık konut fiyatları karşısında yeni dönemde ev sahibi olma hayallerini ertelemek durumunda kalan vatandaşlar için ellerini taşın altına koyan hükümet yetkilileri, dar ve orta gelirli vatandaşları sevindiren TOKİ projesi ile sektörde bir devrim yarattı.

Sene başından bu yana olumsuz göstergelere sahip olan ekonomi piyasaları karşısında dara düşen vatandaşlar için çeşitli kategoriler altında destek kampanyaları düzenleyen hükümet yetkilileri, bu kapsamda ev sahibi olmak isteyen ancak birikimleri yetersiz kalan vatandaşlar için de TOKİ aracılığı ile yeni bir sosyal konut projesi geliştirdi. Geçtiğimiz ayın sonu itibari ile başvurulara kapanan yeni proje kapsamında dar ve orta gelirli vatandaşları kira öder gibi ev sahibi yapacaklarını garanti eden hükümet yetkilileri, bu kez de bölgesel çalışmalara başladı.

Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da düzenlenen bir temel atma törenine katılım sağlayan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, bölge halkına müjdeli haberler verirken yeni bir proje hazırlığına da dikkat çekti. Bakan Kurum’un açıklamaları dar ve orta gelirli vatandaşları heyecanlandırdı.

OKMEYDANI’NDA TEMEL ATMA TÖRENİ!

İstanbul- Beyoğlu Okmeydanı Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi Temel Atma Töreni kapsamında konuşma yapan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, söz konusu projeye ilişkin önemli bilgiler verdi. 778 konutun temelinin atıldığını belirten Bakan Kurum, proje kapsamında esnafı mutlu edecek 161 dükkanın da inşa edileceğini ifade etti.

Katılmış olduğu temel atma töreni kapsamında önemli açıklamalara imza atan Bakan Kurum, şu ifadeleri kullandı: “Kira yardımlarına devam ediyoruz. Beyoğlulu kardeşlerim konutlarına girinceye kadar da kira yardımlarına devam edeceğiz. Yardımlar, her yıl güncellenecek. Konut ödemeleri vatandaşlar evlerini teslim aldıklarında başlayacak, borç tutarı ise bugün hesaplanan miktar üzerinden 240 aya kadar taksitlendirilebilecek. Bugün temeli atılmış olan konutlar, 2 yıl içerisinde teslim edilecek.”

YENİ PROJE MÜJDESİ!

Temel atma töreninden sonra Hacıhüsrev Mahallesi’nde incelemeler yapan Bakan Kurum, vatandaşların bölgeye yönelik taleplerini dinledi. Bakan Kurum yapmış olduğu açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Buranın da dönüşümü adına Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı ile birlikte gerekli iradeyi ortaya koymak isteği içerisindeyiz. 2 ay içerisinde bir tasarım ve çevrenin fizibilitesini de yapalım. Çoğunluk sağlanacak olur ise dönüşümü gerçekleştireceğiz.”

İlgili Makaleler