Gündem

Bakanlık zam sözlerini yalanladı: Ücretli poşet uygulamasına zam uygulaması iptal oldu!

Bakanlık açıkladı. “Yeni yılla beraber 25 kuruş olan poşet fiyatı 75 kuruş olacaktır” deniyordu. Yalanlama gecikmedi. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum konu üzerine son noktayı koydu.

İlk kez 2019 yılında alınan ücretli poşet uygulaması üzerinden geçen 2 yılın ardından yeni yılda poşet tutarında artış yaşanacağına dair sinyaller verildi. Sosyal medya alanlarında ve güncel haber başlıklarında yerini bulan 25 kuruş olan poşet fiyatlarının 75 kuruş olacağına dair konuşmalar gündeme gelmişti. Marketler ve bakkallar bu durumdan memnun iken esnaf ve vatandaşlar gereksiz bir uygulama olduğunu ifade ederek tepkisini gösterdi.

Ücretli poşet uygulaması doğayı temiz tutabilmek plastik atıktan koruyabilmek için caydırıcı olması amacıyla başlatılan bir uygulamaydı. Fakat yıl sonunun bitimine sayılı günler kala satış yapan market ve bakkallar poşet fiyatlarının maliyetine yetişemediklerini ifade etmeye başladı. Bunun üzerine 75 kuruş olabilme ihtimali üzerinde konuşmalar yayıldı.

%300’LÜK ZAM YALANLANDI!

Henüz birkaç gündür konuşmaya başlanan ve yıl sonunda net bir sonuca varılacağı ifade edilen plastik poşetlerin 75 kuruş olma kararı yalanlandı. Çevre Şehircilik ve İklim değişikliği bakanı kararın olduğu gibi devam ettiğini ifade etti. Türkiye Perakendeciler Federasyon başkanı 2023 yılı için %300 zam uygulayacağını ve 75 kuruşa yükseleceğini söylemişti fakat bakan Murat Kurum böyle bir durumun olmayacağını ifade etti.

7 BİN DEPOZİTO İADE NOKTASI KURULACAĞI MÜJDESİ VERİLDİ!

Bakan açıklamasında “2023 yılında 25 kuruştan satışı yapılmaya devam edilecektir denerek konunun altı çizildi. Plastik poşetten kaynaklı olarak 550.000 ton plastik atık ve 23.000 tona yakın sera gazının salınımı engellenmiş bulunuyor. Yeni yılda herhangi bir artış olmayacak. Kararımız olduğu gibi devam ediyor, denildi 2023 yılının da başlatılacak olan depozito yönetim sisteminden de bahsetti . Ülkenin farklı noktalarında 7.000’e yakın depozito iade noktaları oluşturulacak. Ekonomiye ve doğaya korumaya dönük katkı sağlanmış olan olacaktır, diyerek ekledi.

İlgili Makaleler