Gündem

Balıkçıların büyük vurgunu, yankı uyandırdı! Tanesi, 2 bin 100 TL! Fotoğraflara konu olan balık, restoranları harekete geçirdi!

Geçtiğimiz senenin eylül ayı itibari ile oklarını yukarı doğru çevirerek ekonomi piyasalarını brir anda hareketlendiren dolar kuru, diğer döviz kurları ve altın piyasasında olmak üzere emtia varlıkları üzerinde de etkisini hissettirdi. Yükselen dolar kuruna bağlı olarak Türk Lirası giderek değer kaybederken Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası faiz indirimi kararları ile piyasaları direkt olarak müdahale etti. Ancak aralık ayına kadar toplamda 500 baz puan indirimi kararı verilmiş olmasına rağmen müdahalelerden olumlu sonuç çıkmadı ve buna bağlı olarak da Türki Lirası’nın değer kaybetmesinin önüne geçilemedi.

2021 yılının sonlarına doğru para piyasalarında, altın piyasasında ve diğer emtia varlıklarında gözlenen değişimler, gündelik hayatın da hızlı bir şekilde değişmesine sebep oldu. Her yeni güne yeni bir zam haberi ile uyanan vatandaşlar, özellikle gıda ürünlerine yansıyan zamlardan ötürü büyük tepkiler gösterdi. Her ne kadar aralık ayının ortasında yeni bir ekonomik model açıklanmış ve kurlar ile altın fiyatlarında sert bir gerileme yaşanması sağlanmış olsa da başta et ürünleri olmak üzere diğer gıda ürünlerine yansıyan zamlarda da herhangi bir geri çekilmeye rastlanmadı.

Ocak ayına girildiği an itibari ile piyasaların tekrar hareketlenmesi, maliyetleri yükseltti. Ek olarak gıda ürünlerde bazı tedarik problemlerinin yaşanması, zamlı fiyatlara yeni zamların eklenmesine sebep oldu. Bu durum en büyük olumsuzluğu ise et fiyatlarında kayda geçti. Halen makul fiyatlara inmeyen et ürünlerine karşı balık sezonun açılmış olmasını fırsat bilerek balık tezgahlarına koşan tüketiciler, bu kez de artan balık fiyatları ile karşılaştı. Son olarak Sinop’tan gelen fiyat açıklaması, ağızları bir karış açıkta bıraktı.

7 KİLOLUK LEVREK YAKALADILAR!

Balık sektörüne bomba gibi düşen habere göre balıkçıların Sinop açıklarına 7 kilogram ağırlığında bir levrek balığına denk geldikleri öğrenildi. Kilosu 300 TL olan levrek, 2 bin 100 TL’den tezgahta ki yerini aldı.

“RESTORANLAR TALEP EDİYOR!”

Balıkçı Savaş Özaltun daha önce 3- 5 kilogram ağırlığında levrek satın aldıklarını ancak bu denli büyük bir levreğe denk gelmediklerini belirtti. Böyle büyük balıkların tezgahta dikkat çektiğini belirten Özaltun, devasa balıklara sıklık ile restoranlardan talep geldiğini ifade etti.

İlgili Makaleler