GenelGündem

BioNTech Ve Sinovac Aşıları Karşılaştırıldı! Hangi Aşı Daha Etkili?

Tüm Dünyada Çin aşısı olarak bilinen Sinovac İle Almanya merkezli BioNTech aşıları en etkili koronavirüs aşıları olarak kullanılıyor. Bu iki aşı hakkında önemli araştırmalar yapılmaya devam ediyor. Bilim insanları yeni bir araştırmaya başladı. İki aşı arasında koronavirüs’ e karşı hangi aşı daha etkili sorusunu araştıran bilim insanları önemli bulgular elde etti.

BioNTech 10 kat etkili

Son 24 saatte toplam vaka sayısı ise 7.304 olarak açıklandı, 48 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Ülkemizde Koronavirüs ilk olarak mart 2020 yılında görüldü. Aşılamanın hız kazandığı bu dönemde çift doz aşı sayısı 60 milyonu geçti. The Lancet dergisinde yer alan çalışmada BioNTech’ in mRNA aşısı ve Sinovac aşıları karşılaştırıldı. Yapılan araştırma sonucunda BioNTech aşısı Sinovac aşısından 10 kat daha etkili olduğu tespit edildi.

Hong Kong’ da yapılan araştırmalara göre mRNA aşılarının geleneksel yöntemlerle geliştirilen inaktif aşılara göre Sars-CoV-2 ve varyantlarına karşı daha koruyucu olduğunu gösterdiği ortaya çıktı.

 

İlgili Makaleler