Gündem

BTK düzenlemesi hayat kurtaracak! 0800’lü hatlardan arayan dolandırıcılar merceğe alındı: Caydırıcı para cezaları uygulanacak!

Vatandaşları sürekli olarak rahatsız eden gün içerisinde onlarca defa arayan 0800’lü hatlar zaman zaman hayatı kabusa çevirebiliyor. Üzerine herhangi bir yaptırım uygulanmazken vatandaşlarımız şikayetleri askıda kalıyordu. Ancak bu durum değişti. BTK tarafından yapılan yeni düzenleme sonrası internet, televizyon abonelikleri, sabit telefon hatlarına yönelik yeni düzenlemeler geliyor. Bununla beraber 0800’lü hatlardan arayanlar ile abonelik sözleşmesi yapmak için arayan kişinin kurumla doğrudan bir çalışan bağlantısı olmadığı tespit edilenler için de bir düzenleme geliyor.

MAĞDURİYETE SON!

BTK tüketici hakları dairesi aracılığı ile yasal düzenleme yapılmasına yönelik taslak hazırlandı. Taslak içerisinde internet, televizyon ve sabit telefon hatlarına yönelik bireysel abonelik öncesinde teyit araması yapılmasına yönelik usullerde değişiklik yapıldı.

Tüketici herhangi bir talepte bulunmadığı halde 0800’lü hatlardan sürekli aranabiliyor. Pek çok tüketici burada mağduriyet yaşayabiliyor. Bilinmeyen hatlardan yapılan abonelikler sonrası oluşan mağduriyetler gittikçe arttı. BTK bu duruma el atarak mağduriyetin önlenebilmesi için yeni düzenlemeler yapma kararı aldı.

İSPAT YÜKÜMLÜLÜĞÜ İŞLETMEYE AİT!

Yeni yapılacak abonelik sözleşmesi öncesi tüketici ile belirli bir irtibat numarası üzerinden iletişime geçenlerin internet ya da televizyon hizmeti olması fark etmeksizin ticari elektronik ileti yönetim sistemi içerisinde kayıtlı olup olmadığı öğrenilebilecek.

Kurumsal olarak tüketicinin irtibat numarasına abonelik yapılacağı kurumun numarası sunulacak. Abonelik sözleşmesi yapılmadan önce arama teyit edilebilecek. Bu nedenle yeni düzenleme sonrası işletmelerin ispat yükümlülüğü tamamen işletmenin olacak. Eğer bu yükümlülüğünü yerine getirmezse BTK tarafından yapılacak uygulamalar kapsamında idari para cezasına çarptırılacak.

KURUM ABONELİĞE DAİR TÜM DETAYLARI AÇIKLAMAK ZORUNDA!

Sözleşmeye yönelik arama yapıldığında kişi karşı tarafın hizmetin türünü, satın alınacak cihazın bedelini, aktivasyon ve kurulum ücretlerine yönelik tüm ödemeleri toplam ücret olarak tek tek hesaplayarak açıklaması gerekiyor. Bununla beraber doğru beyanlarda bulunulması, internet erişim hızının doğru bilgilerle sunulması, taahhütlü bir abonelik ise bunun süresinin detaylıca sunulması fesih edildiğinde ne tarz bir ödeme ile karşılaşılacağına dair de bilgi verilmesi gerekecek.

Tüm bu bilgiler detaylı ve doğru bilgi beyanlarla sunulduktan sonra artık yeni abonelik sürecinin başlatılabilmesine geçiş yapılabilecek. Bunun için de kişiden izin alınması gerekiyor. Kurumun yeni abonelik sürecinin başlatılmasına onay verilmediğine yönelik sorunun cevabını alması gerekecek. Bilgilendirme yapıldıktan sonra kişi onay vermediğinde abonelik süreci başlatılmayacak.

İlgili Makaleler