EğitimGündem

Bu Açıklama Sevindirdi! Öğrenciler Meslek Öğrenirken Para Kazanacak!

Milyonlarca öğrenciyi sevindirecek önemli bir açıklama yapıldı. Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşmasında Uluslararası Mesleki Teknik ve Anadolu Liselerinin geleceğini bildirmişti Bu açıklamasında gelecek olan liselere Japonya ve Çin’i örnek göstermişti. Bunun üzerine bugün İkitelli OSB Yönetim Kurulu Üyesi M. Vural Koç önemli açıklamalarda bulundu. İşte o açıklama…

Öğrencilere Asgari Ücretin Yarısı Verilecek!

İkitelli OSB Yönetim Kurulu Üyesi M. Vural Koç , Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasının ardından önemli açıklamalarda bulundu. Öğrencilerin meslek öğrenirken para kazanacaklarını belirten Koç şu ifadelere yer verdi; “Öğrenciler meslek öğrenirken para kazanacaklar. Mesleki eğitim merkezleri hak ettiği yeri buldu. Bugün itibari ile OSB bölgemizde irtibat büroları açıldı. İş insanları ve sanayicilerimiz açılan irtibat bürolarından öğrenci talep edebilecekler. Bir ülkenin gelişmesi için meslek eğitiminin ne kadar önemli olduğunu dün Cumhurbaşkanımızın ağzından bizzat duyduk. Dünyanın gelişmiş ülkelerine baktığımız zaman meslek eğitime ne kadar önem verdiğini görüyoruz. Mesleki eğitim ile ülkenin gelişmesiyle beraber yürüdüğünü hep beraber görüyoruz. Dün Cumhurbaşkanımızın talimatları ile organize sanayi bölgemizde irtibat büromuzu açtık umuyorum ki bundan sonra daha iyi gelişmeler olacak. Bu alınan kararlar ile ileride 500 bin – 1 milyon arası insanımıza iş istihdamı sağlanacak. Eleman bulamıyorum diyen iş insanlarımızın eleman ihtiyaçları bu sayede giderilecek”

Öğrenciye Büyük Destek

Meslek eğitim merkezlerinin hak ettiği değeri gördüğünü belirtirken, Türkiye’de sanayiilerin genç istihdamına ihtiyaç olduğunu ifade etti. Koç sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Öğrenciler okurken bir yandan para kazanacaklar. Bu okullarda okuyan gençlerimizin statüleri düşmeyecek aksine artacaktır. Meslek eğitimi merkezinden mezun olmak gerçekten bir meslek sahibi olmak demektir. Burada yetişen öğrenciler eğitim, pratik ve teorik olarak iyi bilgiler ile donatılmış olacaklar. Ülkemizin buna çok ihtiyacı var. Alın terinin yanında akıl terini de akıtacak gençlerimiz ülkemizin gelişmesinde çok ciddi katkılar sağlayacaktır. Türkiye kişi başına milli gelirini arttırması için katma değeri yüksek ürünler üretmek zorundadır ve bu ürünleri satmalıdır. Bunları yapabilmek için ustalarımızın ve kalfalarımızın eğitimli olmaları sayesinde gerçekleşebilir. Bu sayede ülkenin ekonomisi gelişecek. Konforlu bir yaşam gençlerimizi bekliyor. Türkiye’de sanayicilerimizin gençlere ihtiyacı vardır. Ülkemizin gelişmesi için mesleki eğitim almış öğrencilere ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler