Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı, Tarım Kredi harekete geçti! Uygun fiyatlı satış yapılmasını sağlayacak olan KOOP Bakkal projesi için düğmeye basıldı! Pilot bölgeler belli oldu!

Aralık 2021 tarihinde rekor seviyelere ulaşarak tarihe geçen altın fiyatları ile döviz kurları, gündelik hayat şartlarının da aynı doğrultuda, hızlı bir şekilde değişmesine ve ağırlaşmasına sebep oldu. Para piyasaları ile altın piyasasında gözlenen olumsuz grafikler sebebi ile pek çok hizmet kalemine ve buna bağlı olarak da hizmet ürününe yüksek oranlarda zamların yansıtılmış olması, tüketicilerin uygun fiyatlı alışveriş isteklerinin önünde engel oluşturdu.

Aralık ayına kadar faiz indirimi yolu ile ekonomi piyasalarına direkt olarak müdahale eden Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın bu girişiminde başarılı olamaması, aralık ayının ortasında yeni bir ekonomik modelin yürürlüğe girmesine sebep oldu. Yeni model ile birlikte hem döviz kurları hem de altın fiyatları bir gecede sert gerilerken hizmet ürünlerine yapılan yüksek oranlı zamların da geri alınacağı konusunda umutlanıldı. Ancak ümit edilen olmadı ve 2022 yılına girilmesi ile birlikte oklarını tekrar yukarı yöne çeviren ekonomi piyasaları yeni zamların açıklanmasına yol açtı.

Birçok sektörden gelen yüksek oranlı zamlar vatandaşların bellerini bükerken en sarsıcı fiyat yükselişi gıda sektöründe yaşandı. Her kesimden vatandaşın en temel ihtiyacı olan beslenme gereksiniminin yüksek fiyatlar sebebi ile yeterince karşılanamıyor olması, tüketicilerin tepkileri ile karşılaştı. Bu durum karşısında devreye giren hükümet yetkilileri Tarım Kredi’de satışa sunulan temel gıda ürünlerinde indirime gidileceği ve bu sayede her vatandaşın uygun fiyatlı alışveriş yapabileceği bilgilerini paylaştı.

Bir süredir indirimli ürün satışına devam eden Tarım Kredi Market tüketiciler tarafından büyük ilgi görürken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan uygun fiyatlı alışveriş konusunda destek bekleyen vatandaşlara bir müjdeli açıklama daha geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklaması sonrasında harekete geçen kurumlar, ayrıntıları paylaştı.

KOOP BAKKAL PROJESİ DUYURULDU!

Ülkemizin birçok bölgesinde hizmet veren Tarım Kredi’nin yeni bir proje hazırlığı içerisinde olduğunu duyuran Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kurumları harekete geçirdi. Açıklanan yeni projenin KOOP Bakkal projesi ile yürürlüğe gireceği ve bu sayede bakkallarda da uygun fiyatlı ürünlerin satışa sunulacağı bilgisi kaydedildi.

KOOP BAKKAL PROJESİNİN AYRINTILARI

KOOP Bakkal projesi kapsamında un, makarna, salça, şeker, çay, ayçiçek yağı, zeytinyağı gibi temel gıdalar başta olmak üzere toplamda 120 adet temel tüketicim maddesi satışa sunulacak. Projenin ilk etabında Trabzon, Yozgat, Sakarya, Konya, Ankara ve Tokat illerinde pilot uygulama yapılacak ve 250 bakkala bayilik verilecek, 2022 yılının aralık ayında başlayacak olan pilot uygulamasından sonra 2023 yılında toplamda bin ayrı noktada KOOP Bakkal projesinin yürütülmesi planlanıyor.

İlgili Makaleler