Gündem

Cumhurbaşkanının o sözü esnafın dönüm noktası oldu: Ünü il sınırlarını aştı satışlar fırladı: “Yoğurt, peynir, sucuk” yok satıyor!

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz aylarda bir televizyon programında manda sütü ürünlerine yönelik bir beslenme tarzı olduğunu ifade eden açıklamalarda bulunmuştu. Yaptığı açıklamalarda hedef olarak gösterdiği Eskişehir’in İnönü ilçesi talep yağmuruna tutuldu. Bölgedeki üreticiler açıklamanın ardından gelinen Aralık ayına kadar yoğurt, peynir, kaymak gibi ürünlerde yaşanan artışlara değindi.

Eskişehir’in İnönü ilçesinde yaşayanlar bu durumdan çok mutlu. Esnafın geliri gittikçe artış gösteriyor. Manda ürünlerine yönelik artan talep siparişlere yetişmeyi zorlaştırıyor. Bölge halkı ise “kıymeti anlaşıldı” diyerek durumdan memnun. İlçede yaşayan kadınlar tarafından özenle hazırlanan kaymak, peynir, yoğurt gibi manda sütünden üretilmiş ürünler il içerisinde ya da siparişle online olarak il dışına da gönderiliyor. Kargolama yöntemi ile farklı illerden gelen taleplere de yetiştirilmeye çalışıldığı ifade ediliyor.

O KONUŞMA İLLER ARASI SATIŞI BAŞLATTI!

Üretim aşamasında 50 farklı işçi bu konuda 200’e yakın manda üzerinden gelir elde ediyor. İnönü belediyesi bu konuda desteklerini manda yetiştiriciliği yapan yatırımcılara da sunuyor. Bu alanda daha fazla yatırım yapılması hayvan sayısının artırılması için ek destekler sunulmaya devam ediliyor.

Manda sütü dendiğinde akla ilk gelen süt ve süt ürünlerinin dışında manda eti kullanılarak yapılan işlenmiş ürünler üzerinden de çok satış aldıkları ifade etti. Burada satıcılık yapan esnaf manda etinden yapılmış sucukların da yok sattığını söylerken ilçede taleplerini arttığını yapılan açıklama sonrasında farklı illerden de istek geldiğini ifade etti.

“MANDA ISLAH SİSTEMİNE DAHİL EDİLMEK İSTİYORUZ!”

Eskişehir’in ufak bir ilçesi olan İnönü beldesinde yetiştiricilik yapan Yasin Küçükçiftçi isimli esnaf 200’e yakın mandanın bulunduğunu ifade ettiği ilçe için; “Her geçen gün artıyor. Kalite ve talebe bağlı olarak ürünlerde yönelik farklı artışlar gündeme geliyor” dedi. Geçtiğimiz yıla kıyaslandığında satış rakamlarının bir hayli arttığını ifade eden Küçükçiftçi; “Süt ve süt ürünlerinin uzak illere gönderilmesi bozulma riski nedeniyle bizleri zorluyor. Ürünler kaliteli olduğu için bozulma riski bulunuyor” diyerek ekledi.

Küçükçiftçi mandacılıktan, mandacılığın nasıl şartlarda yapıldığından bahsettiği konuşmasının devamında devlet desteklerinin önemine de değildi. “Eskişehir’in manda ıslah sistemi içerisine dahil edilen bir il haline gelmesini istiyorum” diyerek fikrini de açıkladı.

İlgili Makaleler