Gündem

Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesinde, yeni gelişme! TOKİ kura tarihleri belli oldu! 2+1 ve 3+1 TOKİ konutları için hangi ilde, ne zaman kura çekilecek?

Geçtiğimiz yılın son çeyreğinde altın ve para piyasalarında kayda geçen olumsuz gelişmeler, gıdadan otomotive kadar hemen hemen her sektörde yüksek oranlı zamların telaffuz edilmesine sebep oldu. Söz konusu yüksek oranlı zamlardan etkilenen kalemlerin başında gelen hammadde fiyatları, emlak sektörünü de doğrudan etkisi altına aldı.

Hammadde fiyatlarının kısa süre içerisinde oldukça yükselmesi, satışa sunulan sıfır konutlarda olduğu gibi ikinci el konutlarda da 2- 3 katı artışların kayda geçmesine sebep oldu. Bu durum özellikle dar ve orta gelirli vatandaşları etkilerken yeni dönemde kendi evine sahip olmak isteyen tüm vatandaşların ekonominin zorlu süreci ile karşı karşıya kaldı.

Vatandaşların emlak sektöründe yaşanan olumsuz gelişmeler karşısında mağduriyet yaşamalarını istemeyen hükümet yetkilileri her ne kadar uygun faizli konut kredisi kampanyaları ile destek olmaya çalışsalar da nakde olan ihtiyaçları giderek artan vatandaşların kredi kampanyalarına beklendiği kadar başvuruda bulunmamaları, yeni projelerin geliştirilmesine aracılık etti. Bu kapsamda hem emlak sektörünü hem vatandaşlarını hem de direkt olarak ülke ekonomisini olumlu yönde etkileyeceği düşünülen TOKİ projesi duyuruldu.

Türkiye’nin dört bir yanına sosyal konut projeleri inşa eden ve vatandaşlara kira öder gibi ev sahibi olma fırsatı tanıyan TOKİ, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile Cumhuriyet tarihinin en geniş kapsamlı sosyal konut projesini geliştirdi. Eylül ayının 14’ü itibari ile başvuruları kabul etmeye başlayan kamu kurumu, 31 Ekim tarihinde başvuru ekranlarını erişime kapattı.

2+1 ve 3+1 konutların yanı sıra iş yeri ve konut arsalarının da inşa edileceği proje kapsamında milyonlarca vatandaşın başvurusu kabul edilirken başvuru ekranlarının erişime kapanması ile birlikte kura tarihleri araştırılmaya başlandı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, heyecanlı vatandaşlara önemli açıklamalarda bulundu.

KURA ÇEKİMLERİ BAŞLADI!

TOKİ 2022 projesinin kura çekimine ilişkin önemli bilgiler veren Bakan Kurum, ilk çekimlerin 7 Kasım Pazartesi günü Ardahan ve Şırnak’ta gerçekleştirileceğini ifade etti. 7- 16 Kasım tarihleri arasında Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden 5, Doğu Anadolu Bölgesi’nden ise 7 olmak üzere toplamda 12 ilde kura çekimlerinin tamamlanacağını ifade eden Bakan Kurum, bu kapsamda 22 bin 57 konut için hak sahiplerinin belirleneceğini bildirdi.

MART AYINA KADAR DEVAM EDECEK!

Açıklamasına devam eden Bakan Murat Kurum, TOKİ projesi kapsamında gerçekleştirilecek olan kura çekimlerinin 2023 Mart tarihine kadar tamamlanacağını belirtti.

İlgili Makaleler