Gündem

Delta Varyantında Son Durum! Tedavisi Bulundu mu?

Koronavirüs aşılama hızı ülkemizde 65 milyonu geçmesi ümitlendirirken yeni ve ölümcül olan Delta varyantı endişe yarattı. Vatandaşın aklında aşı delta varyantına da çözüm olacak mı soruları gelirken, bilim insanları Delta varyantı hakkında çok önemli açıklamalarda bulundu. Tedavi yollarının belirlenmesinin önünün açıldığını belirten bilim insanları tüm dünyayı umutlandırdı.

Yayılma nedeni belirlendi

Bilim insanları tarafından yapılan bir araştırma da 63 Delta vakası 62 koronavirüs vakası olan hasta incelendi. Delta‘nın hızlı yayılmasının nedeninin vücutta kendisini daha hızlı kopyalayabiliyor olduğu belirtildi. Delta varyantı olan bir hasta ile enfekte olanların kopya sayısının orijinal koronavirüs’ e yakalananlara oranla 1000 kat daha fazla olduğu ortaya çıktı. Ayrıca varyantın orijinal virüsten 2 ila 3 kat daha hızlı yayıldığı açıklandı.  Ancak bilim insanları delta varyantı için tedavi yollarının belirlenmesinin önünün açıldığını belirtti.

Belirtileri değişti

Baş ağrısı, boğaz ağrısı ve burun akıntısı. 40’lı yaşların altındakilerde baş ağrısı (%66), boğaz ağrısı (%53), burun akıntısı (%49) ve ateş (%42). Enfekte olan genç insanlar daha hafif soğuk algınlığı semptomları gösteriyor.

İlgili Makaleler