Gündem

Dilenciye para veren vatandaşlar da ceza alacak!

Dilenirken yakalanan kişinin cebinden tam tamına 10 bin 170 TL çıktı. Dilenciye, “Kabahatler Kanunu” gereğince adli para cezası uygulanırken, dilencilere para veren vatandaşlar hakkında da yasal işlem uygulanacağı açıklandı. Detaylar işte sizlerle...

Eskişehir valiliği tarafından yayınlanan “sokakta çalıştırılan dilendirilen ve dış çevrenin olumsuzluklarına maruz kalan çocukların korunması adına dilencilik ile mücadele edilmesiyle ilgili” genelge dahilinde denetleme yapıldı Bu denetleme sonucunda ise dilenirken yakalanan kişinin üzerindeki parayı el konulurken, yanında bulunan çocuklar Sosyal Hizmetler tarafından Çocuk İl Kabul Merkezi’ne teslim edildiği bilgisi verildi.

Dilencinin cebinde yüksek tutarda para çıktı!

Eskişehir Valiliği ve Tepetaş Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri tarafından yayınlanan genelge dahilinde, denetleme yapan zabıta ekipleri dinlenirken, yakalanan kişinin üzerinde 10.170 TL bulunduğunu, parayı el konulduğunu, dilenen kişinin Zabıta Merkez Karakoluna götürülerek, dilencinin hakkında “Kabahatler Kanunu” gereğince adli para cezası uygulandığı bilgisi verildi. Ayrıca dilencinin yanında bulunan yaşı küçük olan 2 çocuk ise gerekli işlemlerin yapılması için Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğünün bünyesinde faaliyet gösteren Çocuk İl Kabul Merkezlerine teslim edildiği ile alakalı açıklama yapıldı.

Dilenciye para verende suçlu!

Sokakta çalıştırılan, dilendirilen dış çevrenin olumsuzluklarına maruz kalan çocukların korunması ve dilencilik ile mücadele edilmesi adına yayınlanan genelge kapsamında denetimlerin devam ettiğini dile getiren Tepebaşı Belediyesi denetimlerine aralıksız devam edeceğini belirti.

Eskişehir valiliği tarafından yayınlanan genelgeden elde edilen bilgilere göre de sokakta, yolda, herhangi bir yerde dilenen kişilere para veren vatandaşlar da en az onun kadar suçlu olarak kabul edileceğinden dolayı dilenenlere para veren vatandaşlarında hakkında yasal işlem uygulanacağı açıklanırken, Eskişehir Valiliği “dilenciliği meslek haline getiren bu kişilere karşı da halkımızı duyarlı olmaya davet ediyoruz” diyerek konunun ehemmiyetini bildirdi.

Millet olarak da şunu unutmayalım, onlara verilen her para çocukların bu şekilde istismar edilmesine katkı sağlamak olduğunu ve çocukların yerinin sokakta dilenmek olmadığını, onların asıl yerinin sokakta gönlünce oyun oynamak olduğunu unutmayalım. Çocukların bu hakkını elinden alan ebeveynlerin onları bu tarzda kullanan kişilerin karşısında duralım…

İlgili Makaleler