Gündem

Dışarıda kahvaltı yapacaklar dikkat! Serpme kahvaltı devri bitti! Yeni yöntem…

Ülkece alınan kemer sıkma politikalarına bir yenisi daha ekleniyor. Restoran ve Turizmciler Derneği genel başkanı tarafından yapılan açıklama ile serpme kahvaltı son buluyor. İşletmelerin belki de en çok sevilen özelliği serpme kahvaltı Pazar günlerinde ya da yoğun geçen bir haftanın bitiminde ailecek sevdiklerinizle özel bir ambiyans oluşturuyordu.

Her ne kadar vatandaşlar tarafından seviliyor olsa da elde edilen son verilere göre ortaya çıkan israf sürecini ve ürünlerin yenmeyerek yarısından fazlasının çöpe gittiğinin ifade edildiği bu uygulamaya artık son veriliyor. Elbette ki bu sürece alternatif olabilecek yeni bir alanda oluşturuluyor. Restoranlarda ya da kafelerde kişiye özel sunulan serpme kahvaltı yerini alacak olan uygulama yakın zamanda devreye girecek.

SERPME KAHVALTI DÖNEMİ SON BULUYOR!

Ekonomi gittikçe daha zor koşulları beraberinde getirirken yükselen enflasyon döviz kurundaki dengesiz süreç masrafların artmasına neden oluyor. Bu durumdan sadece bireysel olarak vatandaşlar değil işletmelerde olumsuz etkilenebiliyor. Gıda ürünlerine yönelik gelen fiyat artışı bu süreçte restoranların farklı politikalara yönelmesini de tetikliyor.

Restoranlar ve Turizmciler Derneği genel başkanı Ramazan Bingöl serpme kahvaltının ülke genelinde yıllık 100 milyar TL’yi bulan israfa neden olduğunu açıkladı. Yaptığı konuşmada ürünlerin yarısından fazlasının çöpe gittiğini ifade eden Bingöl serpme kahvaltı yerine yeni bir sisteme geçildiğini de ifade etti.

18 MİLYON TON İSRAFIN ÖNÜNE GEÇİLMEK İSTENİYOR!

Serpme kahvaltı sürecinde restoranlarda servis edilen zeytin, peynir, domates, yumurta, reçel gibi ürünler sofrada o anda tüketilmediğinde çöpe atılıyor. Bu durum büyük bir israfı beraberinde getirirken yaşanan israf sürecini önleyebilmek için seçmeli kahvaltı sistemine geçiş yapılacağı belirtiliyor.

Tedarik zincirleri ile yapılan araştırma Türkiye’de yaklaşık 18 milyon ton gıdanın israf edildiğini ortaya koydu. Bunu önleyebilmek için seçmeli kahvaltı dönemine geçiş yapılacağı belirtiliyor. İşletmelerin bu süreçte daha çok kâr elde edebilmeleri ve oluşan büyük israfın önlenebilmesinin önüne geçebilmek hedefleniyor.

YENİ SİSTEMDE TÜKETİCİ KÂR EDECEK!

Türkiye’de bilinen rakamlara göre 300.000’e yakın restoran ve lokanta bulunuyor. Bunların yaklaşık 100.000 ise açık büfe kahvaltı veriyor. Serpme kahvaltı yerine yapılacak yeni uygulama TÜRES Genel başkanı Ramazan Bingöl tarafından paylaşıldı. Bu yeni uygulama ile kişi ne yemek istiyorsa onu seçecek ve seçtiği ürün kadar parasını ödeyecek. Bu sayede sofradaki hiçbir ürün çöpe gitmeyecek. Bu durum oluşan israfın önüne geçerken özellikle tüketici için daha büyük kazanç sunacak. Bu yönüyle tüketici de %50’ye yakın tasarruf elde elde edecek.

İlgili Makaleler