Gündem

Dünya Sağlı Örgütü’nden Flaş Açıklama: Bazı Kanıtlar Var!

Koronavirüs, tüm dünyada hızla yayılmaya devam ediyor. Öte yandan mutasyonlu varyantları endişelendirirken son olarak ortaya çıkan omicron varyantı tüm dünyayı ayaklandırdı. Ancak Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus omicron varyantına ilişkin 57 ülkede tespit edildiğini Delta’dan daha hafif şekilde hastalığa neden olduğuna dair bazı kanıtlar olduğunu fakat henüz kesin konuşmak için erken olduğunu ifade etti. İşte o açıklama…

57 Ülkede Görüldü ve Daha da Artacak!

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus;”Omicron mutasyonu şu anda 57 ülkede tespit edildi ve bu sayının artmaya devam etmesini bekliyoruz. Omicron’un belirli özellikleri, salgının seyri üzerinde büyük bir etkisi olabileceğini düşündürmektedir. Bu etkinin tam olarak ne olacağını bilmek hala zor. Şimdilik diğer mutasyonlara göre kesin artış oranını ölçmek zor olsa da bulaşmada hızlı bir artışı görmeye başlıyoruz”

“Omicron, Delta’nın bulaşımı çok düşük olduğunda tespit edildi. Bu nedenle Omicron’un Delta’yı geçip geçemeyeceğini anlamak için dünyada olup bitenleri dikkatle izlemek önemli olacaktır” ifadelerinde bulundu.

Ghebreyesus, “Güney Afrika’dan gelen yeni veriler, Omicron ile yeniden enfeksiyon riskinin arttığını gösteriyor, ancak daha sağlam sonuçlar çıkarmak için daha fazla veriye ihtiyaç var. Omicron’un Delta’dan daha hafif şekilde hastalığa neden olduğuna dair bazı kanıtlar da var, ancak yine de emin olmak için henüz çok erken” dedi.

İlgili Makaleler