Gündem

Dünya Sağlık Örgütünden Flaş Açıklama: Virüsün Kaynağını Bulmak İçin Son Şansımız Olabilir!

Dünya Sağlık Örgütü koronavirüs’ün kaynağını bulmak için çalışmalara devam ediyor. Yapılan açıklamaya göre yeni bir uzman heyet kurduğunu duyuran Dünya Sağlık Örgütü, “Yeni Patojenlerin Kökenleri (SAGO) Üzerine Bilimsel Danışma Grubu’’ ‘na 26 üyesini seçti. Heyette, Marion Koopmans, Thea Fischer, Hung Nguyen ve Wuhan’daki ortak soruşturmada yer alan Çinli hayvan sağlığı uzmanı Yang Yungui yer alıyor.

DSÖ ‘nün Açıklaması

DSÖ söz konusu grubun çalışabilmesi için Çin’e işbirliği yapması için çağrıda bulundu. Dünya Sağlık Örgütü, “Belki de bu heyet virüsün kaynağını bulmak için son şansımız olabilir’’ ifadelerini kullandı.

Çin’in İsviçre’nin Cenevre kentindeki Birleşmiş Milletler (BM) Büyükelçisi Chen Xu, “Bugüne kadar yapılan ortak çalışmaların sonuçları oldukça açık. Uluslararası ekipler daha önce Çin’e iki kez gönderildiği için diğer ülkelere ekip göndermenin zamanı geldi’’

“Bilimsel araştırmaya devam edeceksek, bunun istihbarat teşkilatları tarafından değil, bilime dayalı ortak bir çaba olması gerektiğine inanıyorum” açıklamasında bulundu.

İlgili Makaleler