Gündem

Ev sahipleri dikkat! Kişisel tapu kaydı dönemine geçiliyor: Tapu kaydı yaptırmayanı ne bekliyor?

Yeni yıl yaklaşıyor. Bununla beraber kamuda ve özel sektörlerde uygulanacak farklı yaptırımlar tek tek açıklanıyor. Yeni uygulamalarının kapsamında yer alan bir başka grup ise ev sahipleri oldu. Tüm Türkiye’de aynı anda geçerli olacak kimlik doğrulama sistemi tapu müdürlükleri tarafından ev sahiplerinin onaylatılması ile geçerli olmaya başlıyor.

Bir süre önce pilot uygulama olarak başlatılan elektronik kimlik doğrulama sistemi 2023 yılı itibarıyla tamamen tüm illerde ev sahipleri için geçerli olacak.

ELEKTRONİK TAPU DOĞRULAMASI NE İŞE YARARYACAK?

Elektronik kimlik doğrulama sistemi yeni alınan kimliklerde geçerli olan bir uygulama olacak. Parmak izi ya da biyometrik vesika fotoğraf ile beraber artık uzun kuyruklar sona erecek. Tapu müdürlüklerinde yapılan açıklamaya göre elektronik doğrulama sistemi ile tapuda yaşanabilecek tüm olumsuzlukları en aza indirilmiş olacak.

Uzun kuyruklar bekleyerek işlemlerin hızlanmasına engel olabilecek. Tüm pürüzler önlenmeye çalışılıyor. Konu üzerine uzman isim Özkan Aydemir: “Yapılacak bu elektronik sistem uygulaması sayesinde dijital yaşantı tapu müdürlüklerinde oluşabilecek yavaşlamayı hızlandırmış olacak” dedi.

ELEKTRONİK TAPU DOĞRULAMA SİSTEMİ NASIL KULLANILACAK?

Tapu müdürlüklerinde işlemlerin onaylanabilmesi için ise yeni sistemde şöyle bir uygulama izlenilecek. Vatandaş tapu müdürlüğüne işlemini yaptırmak için yeni kimliği ile gelecek. POS cihazı gibi bir cihaza takılacak olan kimlik kartı ile parmak izi sistemi aktarılarak karşılaştırılacak. Tapulu işlemini yapacak olan kişinin sistemde kayıtlı kişi olup olmadığı net olarak hızlıca sorgulanabilecek ve işlemler güvenilir şekilde sonlandırılacak.

Gayrimenkul sektöründe farklı bir aşamayı başlatacak olan bu sistem günümüzde sıklıkla duyulan dolandırıcılık faaliyetlerini de durdurmayı sağlayacak. İnsanların tapu mağduriyetinin önüne geçebilmek için dijital ortama aktarılacak bu sistematik platform sayesinde büyük bir ivme kat edilecek. Çipli kimlik kartları sayesinde tapudaki işlemler daha güvenli hale geliyor. Hem hızlı hem güvenilir bir sürece geçiş yapabilmek kimlik doğrulama sistemi ile daha kolay hale gelecek.

İlgili Makaleler