Gündem

Evcil hayvan sahipleri başvuru yapmadığında bedeli ağır olacak! Kedi, köpek sahipleri zorunlu çip uygulamasında başvuru için son günler!

Uzun süredir beklenen hamle sonunda yasallaştı ve 2023 yılı itibarıyla uygulanmadığında cezai yaptırıma tabi tutulacak. Türk Veteriner Hekimleri Birliğinin Tarım ve Orman Bakanlığı ile beraber imzaladıkları protokol kapsamında evde bakımı yapılan evcil hayvanlara yönelik çip taktırma zorunluluğu devam ediyor.

Yasa gereğince 2023 yılına girmeden tüm evcil hayvanlara çip taktırmak zorunlu hale getirildi. Bu uygulamaya aykırı bir tavırda bulunan kişiler için ise maddi para cezası uygulanması kararı verildi. Evcil hayvan olarak evde beslenen kedi, köpek ve gelincikler için mikroçip taktırma uygulamasına geçiliyor. Tüm hayvanlar kayıt altına alınarak kimliklendirilecek.

RESMİYETTE KAÇ HAYVAN KİMLİKLENDİRİLDİ?

Uygulama yeni yılda zorunlu hale getirilecek evcil hayvanı için çip taktırmaktan uzak duracak kişilere bunun maliyeti yüksek olacak. Bu uygulama ilk kez 1 Ocak 2021 tarihinde karara bağlanmıştı. Elde edilen rakamlar ülke genelinde 950 bin 813 kişinin evcil hayvanı için kimliklendirilmeye başvurduğunu ortaya çıkardı. Kayıt altına alınan bu rakam henüz resmiyet kazanmayan kısım için netleşmiş değil.

Türk Veteriner Hekimler Birliği protokol kapsamında evde bakıcılığı yapılan kedi, köpek ve gelincik için 2021 yılında başlatılan bu uygulama kapsamında kimliklendirilen hayvan sayıları şu şekilde oldu: Kedi 543.846, Köpek 406.951, Gelincik 16

BAŞVURMAK YETERLİ OLACAK!

Tüm bu veriler ışığında kayıt altına alınan hayvan sayısı 950 bin 813’e ulaştı. Veterinerler bu konuda vatandaşı uyardı. “Mikroçip bulmak pek de kolay değil” dedi ve ardından bir yenilik yapıldı. Tarım ve Orman Bakanlığı konu üzerine yeni bir açıklamada daha bulundu. Yaşanan mikroçip krizini önleyebilmek adına “31 Aralık 2022 tarihine kadar bulunan il ya da ilçedeki müdürlüklere gidilerek evcil hayvan için başvuru yapıldığında cezai işlem uygulanmayacaktır” dedi.

EVCİL HAYVANINA ÇİP TAKTIRMAYAN NE KADAR ÖDEYECEK?

Evcil hayvanlara yönelik yapılan bu uygulamanın cezai yaptırımları da bulunuyor. Başvuru yaparak müracaat eden hayvan sahipleri bu cezadan kurtulmuş oluyor. 6 aydan daha küçük hayvanlar için 31 Aralık tarihi sonrasında da kimliklendirmek için başvuru yapılabilecek. 31 Aralık 2022 tarihine kadar evde beslemiş olduğu kedi, köpek ya da gelincik için çip taktırmayı reddeden kişilere uygulanacak para cezası 5199 sayılı kanun gereğince 3.642 TL oldu.

İlgili Makaleler