Gündem

Evde bakım maaşı yatırıldı! 2023 Aralık ayı evde bakım maaşı sorgulama!

Aralık ayına gelinmesi ile birlikte ödemeler hesaplara yatmaya başladı. Bakanlık ihtiyaç sahipleri için evde bakım parası ödemelerini yatırmaya devam ediyor. Vatandaşlar sorgulamanın nereden yapılacağını merak ediyor.

Evde bakım ödeneğinden faydalanan vatandaşlar için ödemeler her ay belirlenen tarihler üzerinde hesaplara yatırılıyor. Aralık ayı için evde bakım maaşı yatırıldı mı? İşte konuyla ilgili tüm detaylar…

Ödemeler hesaplara yatırıldı

Aralık ayında evde bakım maaşı ödemelerinin yatıp yatmadığını merak konusu olmuştu. Yapılan açıklamayla birlikte bakım maaşlarının yatırıldığı duyuruldu. Bakanlık tarafından ödenen destek ile vatandaşlar geçimlerini sağlıyor. Ödemeler her ayın 15’inden 31’ine kadar hesaplara yatırılıyor.

2024 yılı evde bakım maaşı zammı

2024 yılına girilmesine sayılı günler kala evde bakım maaşına zam yapılıp yapılmayacağı merak konusu oldu. Memurların maaşlarında yaşanacak değişiklik sonrası evde bakım maaşına da bir güncelleme yapılması bekleniyor da. Evde bakım desteği yapılan zamlar ile birlikte 5098 TL şeklinde belirlendi.

%40-69 oranında engelli olan vatandaşlara yönelik yapılan ödeme 1875 TL, %70 ve üzeri engelli olan vatandaşlar için yapılan ödeme 2811 TL ve engelli yakınları için yapılan ödeme 1008 74 TL olarak belirlendi. Tüm bunların yanında çocuk bakımı için ailelere ödenen ekonomik ve sosyal destek ödemelerinde de bir yükseliş yaşandı.

Yapılan zamlar ile birlikte vatandaşların yüzü görüldü. Ödemelerini alan vatandaşlar 2024 yılı için gelecek zam haberlerini heyecanla bekliyor. 2024 yılında verilen maaşları herhangi bir işlem yapılıp yapılmayacağı açıklanmadı.

2023 evde bakım maaşı sorgu ekranı

Evde bakım maaşı alanlar hocam soru yapacaklarını araştırmaya başladı. Evde bakım maaşı için sorgulamalar SMS yoluyla yapılabilecek. BAKIYE yazıp 4747’ye mesaj atarak evde bakım aylığı sorgulaması gerçekleştirilebilecek. Atılan mesajlar ile bir SMS ücreti tahsil edilecek.

Evde bakım ücreti sorgu ekranına ise e-Devlet üzerinden ulaşılabilecek. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na ait sekmeden sorgulama işlemleri gerçekleştirilecek. Bakanlık tarafından her ay düzenli olarak ödenen maaşlar ihtiyaç sahipleri için önemli bir destek imkanı sunuyor. Bu kapsam içerisinde hak sahiplerine belirlenen günler arasına yatırılan bu tutarlar için detaylı bilgiler paylaşıldı.

İlgili Makaleler