Gündem

Fazla mesai, verimi düşürüyor!

Elon Musk ve Goldman Sachs CEO’su David Solomon gibi dünya çapında en başarılı yöneticileri fazla mesainin veya çok çalışmanın, hem çalışanlar hem de iş yeri için verimliliği artırdığı düşüncesi tartışma konusu olurken, fazla mesainin çalışanlar üzerinde etkisi araştırmalarla kanıtlandı. Detaylar işte sizlerle...

Elon Musk, sosyal medya platformu üzerinden, uzun saatler yüksek yoğunlukta çalışmaya dikkat çekerken, David Solomon ise, fazladan çalışmanın iş verimi adına büyük bir fark yaratabileceği düşüncesinde. Peki bu düşünceler ne kadar doğru? Fazla çalışmak ekstra mesai yapmak verimliliği artırır mı? Fazla mesai yapmak zorunda kalan çalışanın, normal mesai saatlerini nasıl etkiler? Tüm soruların cevapları ve daha fazlası haberimizin devamında bulabilirsiniz…

Ekstra mesai yapmak verimliliği artırır mı?

Fortune’dan Chloe Berger’in haberinden elde edilen bilgilere göre, mesai saatleri dışında çalışmak, kişinin işine ne kadar önem verdiğinin göstergesi olarak nitelendirilirken, işkoliklik patronu yatıştırmanın bir yolu olarak kabul ediliyor. Özellikle Amerikan kültürüne uzun zamandır yerleşmiş bir olgu olan, işkolik olmak patronlar için erdemli bir çalışma ahlakı olarak nitelendiriliyor. Elon Musk ve Goldman Sachs CEO’su David Solomon, fazladan çalışmanın hem çalışanlar için de hem de iş yeri için büyük bir fark yaratabileceğine inancında.

Fazla mesai çalışanların verimini düşürüyor

Finansgundem, tarafından hazırlanan bilgilere göre, bulut tabanlı bir ekip ve aynı zamanda da iş birliği uygulaması olan Slack’in 10.300’den fazla kişinin katılımıyla gerçekleşen anket, “uzun süre” çalışmanın, iş yerindeki çalışanların verimliliğini düşürdüğü bilgisi yer alıyor.

Çalışanların, geç saatlere kadar iş yerinde kalmaları için baskı yapmak ise, çalışanları daha az verimli hale getirdiği bilgisi verildi. Yapılan araştırmalara göre, normal mesai saatleri dışında, iş yerinde kalmaya zorlanan çalışanların gün boyunca yüzde 20 daha düşük üretkenlik sağladığına dikkat çekilirken, işle ilgili yaşadıkları stres ve tükenmişlik seviyesi normal mesai ile çalışan işçilere göre iki katına çıkarılması, işlerinden daha düşük düzeyde tatmin yaşadıklarını gösteriyor. İş saatleri dışında kendi arzu ve isteği doğrultusunda çalışanların ise biraz daha yüksek üretkenlik ve sağlık puanlarına sahip olduğu bilgisine ulaşıldı. Sonuç olarak, her çalışana mevcut işleri için doğru zaman ve konusunda seçim hakkı vermek, işlerinde daha iyi hale getirmesine neden olduğu bilgisi yer alıyor.

Bu arada işçilere düşen ise her işi değil sevdikleri işi yapmaları kendilerine daha verimli hale geldiğini gösteriyor.

İlgili Makaleler