Gündem

Flaş Gelişme! Delta Varyantının Belirtileri Değişti! Yeni Semptomları Nedir?

Delta Varyantı’ ndan yeni haberler gelmeye devam ediyor. Ülkemizde koronavirüs aşısı çift doz olan kişi sayısı 68.178.040 olarak güncellendi. Ancak vaka sayısının 17 Bin’ e yaklaşması vatandaşı endişelendirmeye devam ediyor. Koronavirüs ile savaş henüz bitmemişken Delta varyantının ortaya çıkmasıyla tüm dünyada kırmızı alarm verildi. Delta varyantının belirtileri değişti. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmaya göre delta varyantının yeni belirtileri…

Delta varyantının belirtileri değişti. Artık öksürük, nefes darlığı, ateş ve vücut ve baş ağrıları gibi belirtiler göstermeye başlayan Delta varyantı, koku ve tat kaybı yaşatmıyor. Baş ağrısı, boğaz ağrısı ve burun akıntısının artık en çok bildirilen belirtiler olduğu açıklandı. 40’lı yaşların altındakilerde baş ağrısı (%66), boğaz ağrısı (%53), burun akıntısı (%49) ve ateş (%42), oranında görüldü.

Aşılar ne kadar koruyor?

İngiliz bilim insanları şu açıklamada bulundu: “iki doz Pfizer aşısı Delta varyantından kaynaklanan semptomatik hastalıkları önlemede % 88 etkili.” ” iki doz Pfizer aşısı Alpha varyantından kaynaklanan semptomatik hastalıkları önlemede % 93.7 etkili olduğunu saptadı.”

Sinovac sözcüsü Liu Peicheng, koronavirüs aşısının Delta varyantına karşı etkili olduğunu ifade etti. Peicheng, aşılanan vatandaşlardan alınan kan örneklerine dayanan ön sonuçların, Delta varyantına karşı nötralize edici etkide üç kat azalma gözlemlendiğini belirtti.

 Sağlık Bakanı Fahrettin Koca önemli bir konuya değindi. Henüz ilk doz aşısını henüz yaptırmayanların sayısı 22 milyon 344 bin 407 olarak açıklandı.

İlgili Makaleler