Gündem

Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği Türkiye 3. çeyrek raporunu açıkladı!

Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği, Türkiye Gayrimenkul Sektörü 3’üncü çeyrek raporu yayımlandı. Açıklanan raporda konut fiyatlarında yaşanan yükselişe dikkat çekildi.

Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği’nin Türkiye Gayrimenkul Sektörü 3’üncü çeyrek raporuna göre konut fiyatlarından 3. çeyrekte ne kadar konut satışının gerçekleştiği, metrekare başına ne kadar ücret düştüğü gibi oranlara yer verildi.

  1. Çeyrek raporları açıklandı!

Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği, Türkiye Gayrimenkul Sektörü 3’üncü çeyrek raporunu açıkladı. Açıklanan 3. çeyrek raporuna göre;

Rapora göre 3. çeyrekte 334,295 adet konut satıldı.

Türkiye genelinde birim metrekare fiyatı 27,840 TL’ye ulaşırken en yüksek metrekare fiyatı ise 41,766 TL ile İstanbul’da gerçekleşti. Raporda öne çıkan bir diğer veri ise ipotekli satışlar ile yabancıya konut satışlarındaki keskin düşüş oldu.

İstanbul’un konut fiyatlarındaki artışa dikkat çekildi!

Açıklanan 3. çeyrek raporunda İstanbul’un konut fiyatlarındaki artışına da dikkat çekildi. Açıklanan verilerde;

“Talebin güçlü olması ve enflasyonist eğilimden kaçış çabasıyla konut fiyatlarında kayda değer bir yükseliş yaşanmıştır. Ancak bu artış eğiliminde yavaşlama işaretleri görülmeye başlanmıştır.

MB tarafından açıklanan 2023 Ağustos ayı verilerinde; bir önceki yılın aynı ayına göre nominal olarak yüzde 90,3, reel olarak ise yüzde 21,9 oranında artış gerçekleşmiştir. Türkiye genelinde birim metrekare fiyatı 27 bin 840 TL’ye ulaşmıştır.

En yüksek metrekare fiyatı İstanbul da gerçekleşmiş olup 41 bin 766 TL olmuştur.” ifadeleri ile Türkiye’den en yüksek metrekare fiyatının İstanbul’da olduğuna dikkat çekildi.

İlgili Makaleler