Gündem

Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu duyurdu: KYK borcu faizleri resmen silindi! E – devlet sisteminden kontrol edilebiliyor! 2023 yurt ve burs başvuruları için bugün son gün!

Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet veren Kredi ve Yurtlar Kurumu Müdürlüğü tarafından milyonlarca üniversite öğrencisine sunulan burs ve yurt hizmetleri, son günlerin en çok konuşulan konu başlıklarından birisi haline geldi. Müdürlüğün sunmuş olduğu karşılıklı ödeme desteğinden yararlanan ve borcunu faizi ile geri ödemek durumunda kalan milyonlarca öğrenciyi yakından ilgilendiren yeni dönem kararı, resmen yürürlüğe girdi.

Geçtiğimiz aylarda gündeme gelen ve milyonlarca genci sevince boğan KYK borçlarına ilişkin faizlerin silinmesi teklifi, yeni yasama dönemine 1 Ekim tarihinde başlamış olan Türkiye Büyük Meclisi’ne sunuldu. Onlarca maddeden oluşan torba yasa kapsamında Meclis’e sunulan yasa teklifi, geçtiğimiz günlerde oy çokluğu ile kabul edildi. Yaklaşık olarak 1,5 milyon öğrenciyi kapsadığı açıklanan yeni yasa, dün itibari ile resmen yürürlüğe girdi. Katsayı hesabının yapılmasının ardından sisteme yansıtılmaya başlanan faiz uygulamasına ilişkin açıklama yapan Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, ayrıca yeni dönem başvurularına ilişkin de önemli bilgiler verdi.

BAKAN KASAPOĞLU AYRINTILARI PAYLAŞTI!

Ankara’nın Altındağ ilçesinde bulunan Yurt Koordinasyon Merkezi’nde KYK borcu faizlerine ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, söz konusu karardan 1 milyon 392 bin 629 gencin faydalanacağını belirtti. Toplamda 27 milyar 15 milyon 455 bin TL’lik bir faiz tutarının sistemden silindiğini ifade eden Bakan Kasapoğlu, sürece ilişkin şu ifadeleri kullandı: “Kredi geri ödemeleri ile ilgili bu süreci takip etmek isteyen gençler için an itibari ile e- devlet sistemi üzerinden endeks tutarlarına erişimi ve bu süreci başlattığımızı müjdelemek isterim. Hem internet bankacılığı üzerinden hem de Ziraat Bankası ATM’leri üzerinden endeks kaldırılmış borç tutarlarının ödenmesi mümkündür.”

BAŞVURU SÜRECİ UZATILDI!

2023 burs ve kredi başvurularına ilişkin de önemli açıklamalar yapan Bakan Kasapoğlu, şu ifadeleri kullandı: “Bazı gençler başvuru sürecinde bazı sorunlar ile karşılaştıklarını ve bu sebep ile burs/ kredi başvurusunda bulunamadıklarını belirtti. Biz de bu açıklamaya istinaden yarın saat 23:59’a kadar başvuru yapılabilmesini sağladık.”

İlgili Makaleler