Gündem

Getir firmasından şaşırtan 1,2 milyar dolarlık hamle! Rakibini satın aldı Avrupa’nın gözdesi oldu!

Popüler dağıtım firması Getir uygulamasında değişiklikler gündeme gelebilir. Dev rakiple yapılan anlaşma sonrası hizmetin şekli değişecek mi? merak edilmeye başlandı.

Ülkenin farklı noktalarında aktif olarak gıda hizmeti sunan Getir hızlı teslimatta Avrupa’da 1 numara seçildi. Kısa süre önce yurt dışında yeni bir anlaşmaya imza attı. Almanya’da rakip firma Gorillas ile devam eden görüşmelerin sonucu açıklandı. Getir antlaşma imzalayarak Gorillas’ı satın aldı. Eylül ayında firmanın değeri 3 milyar dolar iken satın alım fiyatı 1,2 milyar dolar civarında oldu.

GETİR YİNE ZİRVEDE!

Getir Aralık ayı itibariyle değerinde dörtte bir düşüş yaşadı. Mart ayında 800 milyon dolarlık bir yatırım almıştı. Bu yatırım ile gelirini 11,8 milyar dolara kadar ulaştırmıştı. Alınan bu son haber Financial Times gazetesinde yer aldı. Özellikle pandemi dönemi ile beraber hayatlara daha çok konu olan bu dev şirketlerin ismi haberde geniş yankı buldu. Avrupa’da özellikle Getir ile Gorillas şirketleri zirvede.

AVRUPA’DA EN BAŞARILI DAĞITIM UYGULAMASI!

Avrupa’da popülerliği ile daha çok farkını ortaya koyan bu dev firmalar 2020 yılından beri gelişim göstererek 3 milyar doları aşan bir yatırım ile bu hale geldi. Özellikle online sektörle ortamdaki başarılarını uygulama ile göstermeleri daha çok ilgi çekti. Pek çok uygulama üzerinden hizmet sunan firmanın kapandığı bir dönemde Getir firmasının bu denli ön plana çıkışı ise arka plandaki başarıyı gözler önüne seriyor. Getirin yatırımlarını katlayarak devam ettiği 2022 yılının bitimine sayılı günler kala 1,2 milyar dolarlık bu hamlesi ise kendi sınırlarını aşmasında bir adım olarak görülüyor.

BÜNYESİNDE 34 MİLYON KİŞİ ÇALIŞIYOR!

Avrupa’da bu denli ön plana çıkan Getir firmasının İstanbul genel merkezi 2015 yılında kurulmuştur. Mobil uygulama kullanılarak yemek ve restoranlardan bölgedeki marketlerden hızlı teslimat alınabiliyor. Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde geniş yer bulurken Türkiye’de de büyük yankı uyandırıyor. 35 milyonu aşan çalışan sayısı ile toplamda 11,8 milyar dolar kaynak ile ayakta kalıyor.

İlgili Makaleler