Gündem

16 Hafta Olan Doğum İzni Süresinin 24 Aya Çıkarılması İçin Kanun Teklifi

CHP İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir, ”657 sayılı Devlet Memurları ve 4857 Sayılı İş Kanunlarında” değişiklik yapılmasına ilişkin kanun teklifi verdi. Söz konusu değişiklik teklifinde ise 16 hafta olan doğum izninin 24 ay olarak düzenlenmesi öngörülüyor. TBMM Başkanlığı’na sunulan kanun teklifine dair tüm ayrıntılar şöyle;

DOĞUM İZNİ 24 HAFTA OLSUN TALEBİ

CHP İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir tarafından sunulan kanun teklifinde; anne olmaya hazırlanan kadınlara doğumdan önce sekiz, doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam onaltı hafta süreyle tanınan analık izni süresi doğum öncesi oniki hafta ve doğum sonrası oniki hafta olmak üzere toplam 24 haftaya çıkarılması talep ediliyor. Ayrıca söz konusu kanun teklifinde halen birbuçuk saat olan süt izni süreci de üç saat olarak değiştirilmesi öngörülüyor. 

657 sayılı Devlet Memurları Kanunun “Mazeret İzni” başlıklı 104’üncü ve 4857 sayılı İş Kanunu’nun “Analık halinde çalışma ve süt izni” başlıklı 74’üncü maddelerinde değişiklik yapılmasını öngören teklif metninde halen uygulamada olan süreçlerin yeterli olmadığı vurgulandı.

”Ülkemizde toplamda 16 hafta olan doğum izninin uzatılması ve Avrupa ülkeleri düzeyine yükseltilmesi gerekmektedir. Doğumdan önce sekiz, doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam onaltı hafta süreyle tanınan analık izni süresi doğum öncesi oniki hafta ve doğum sonrası oniki hafta olmak üzere toplam 24 haftaya çıkarılmalıdır.”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir