Gündem

Almanya Yabancı İşçi Alımı Kararını Onayladı!

Almanya’nın yabancı işçi alımına ilişkin son dakika açıklaması geldi. Almanya tarafından gelen bilgilerde, Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerden işçi alımına izin verilmesine ilişkin kararın onayladığı yönünde. İşte o detaylar

ALMANYA İŞÇİ ALIMI KARARINI ONAYLADI

Almanya’da Bakanlar Kurulu, Avrupa Birliği dışından dönemselden yetenekli işçiye kadar işçi alımını öngören tasarıyı onayladı.

Belirli periyodlarda vize, şu anki şartlarda üniversite diploması istenirken, daha profesyonel konumlar için ise Almanca bilgisi şartı aranıyor. 

Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer, Almanya Ekonomi Bakanı Peter Altmeier ve Almanya Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı Hubertus Heil (fotoğrafta),Federal Basın Merkezi’nde ortak basın açıklaması düzenleyerek, nitelikli iş gücünün ülkeye gelmesini teşvik edecek yasa tasarısı basın mensuplarına tanıttı.

İŞ ARAMAK İÇİN 6 AY KALINABİLECEK

Almanya’ya gelmeden önce bir iş sözleşmesi imzalanması durumunda, vasıflı eleman Almanya’ya gelip hemen çalışabilecek. Meslek diplomalarını bulundukları ülkede Almanya’nın temsilciliklerinde denkleştiren vasıflı elemanlar ve söz konusu branşlarda eğitimli akademisyenler somut bir iş teklifi olmadan da, iş aramak için Almanya’ya gelip 6 aya kadar kalabilecek.

İZEYİ BÜYÜKELÇİLİKLER VERECEK

Ancak bu sürede, iş aramak için gelen AB vatandaşlarına verilen sosyal yardımı alamayacak. Bu nedenle, örneğin Türkiye’den Almanya’ya iş aramak amaçlı gelecek nitelikli elemanların iş aradığı sürece geçimini sağlayacağını Almanya’ya gelmeden önce belgelemesi ve mesleği yapabilecek derecede Almanca konuşabildiğini kanıtlaması gerekecek. Almanya’ya gitmek isteyen ve şartları yerine getirenlere 6 aylık vizeyi büyükelçilikler verecek.

Almanya da, diğer birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi işgücü piyasasının ihtiyaçları, yaşlanan nüfus ve göç ile ilgili kaygılar arasında bir denge kurmaya çalışıyor.

OBM ŞİRKETİ 10 BİN İŞÇİ ALIMI YAPACAĞINI AÇIKLAMIŞTI

Bu kararın hemen öncesinde OBM şirketi Almanya’da çalıştırılmak üzere Türk işçi alımı yapacağını duyurmuştu. Şirket tarafından yapılan açıklamaların ardından başvuru ekranı açılmış ancak ilana başvuru formu daha sonra kapatılmıştı. 

Vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gösterilen ilana ilişkin şirket İŞKUR ve Almanya Büyükelçiliği açıklamalarda bulunmuştu. 

Almanya İşçi alım ilanlarından ve başvuru sürecinden anında haberdar olmak için bizleri takip edin. 

Andorid uygulamamız için TIKLAYINIZ

Facebook Sayfamız için TIKLAYINIZ

Twitter Sayfamız için TIKLAYINIZ

İnstagram Sayfamız için TIKLAYINIZ

Haber Kaynağı: Kamuilanları.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir