Gündem

Anadolu Üniversitesi’nin Amiral Gemisi: Açıköğretim Fakültesi

Anadolu Üniversitesi (AÜ) Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı bir açılış etkiliği kapsamında yapmış olduğu konuşmasında AÖF sisteminedair açıklamalarda bulundu. Anadolu Üniversitesi’nin hitap ettiği ve bünyesinde görev verdiği personel sayısı bakımından Türkiye’nin en önemli kurumu olduğunu ifade eden Şafak Ertan konuşmasında kitap eleştirisi gibi konu başlıklarına da değindi.

AÜ’NÜN AMİRAL GEMİSİ AÖF SİSTEMİ

Anadolu Üniversitesi (AÜ) Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı yapmış olduğu konuşmasının başında Anadolu Üniversitesi’nin hitap ettiği kesime dair açıklamalarda bulundu. AÖF’ün çok geniş kitlelere ulaştığını vurgulayan Şafak Ertan Çomaklı, kurum bünyesine istihdama dair de bilgiler verdi. 

“AÜ’nün ‘amiral gemisi’ açık öğretim sistemi ile ilgili yoğun bir çalışma yürütülüyor. Yaptığımız bir sınavda 400 bin kişi çalışıyor. Yılda 5 kez sınav yapıyoruz; diğer kurumların büyük sınavlarını saymıyorum. Nereden baksanız 2 milyona yakın kişiyi istihdam ediyoruz, çalıştıkları saat bazında. O yüzden burası çok önemli bir kurum. Bu kurumu dışarıya açarken dijitali kullanmak zorundayız. Sosyal medyadan yapılan söylemlerden etkilenen bir kişi değilim. Devletin ve milletin yararına olan her işi yaparım. Bizim kitaplarda dijital ortama geçişi nedeniyle büyük bir tasarrufumuz oldu. Biz kayıtları yaparken basılı olmayan yayınlardan vazgeçtiğimiz için ücretlerde indirim yaptık fakat kitap isteyenlere belli bir sayıda bastığımız için kitaplarını da gönderiyoruz.”

KİTAP ALEŞTİRİSİ

Anadolu Üniversitesi (AÜ) Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı konuşmasında özellikle son dönemlerde gündeme gelen kitap vermiyorlar eleştirilerine değindi. Bu konuya dair uygulanan sistemi açıklayan Şafak Ertan Çomaklı şu bilgileri paylaştı.

“800 bin kişi dijital ortamda kitaplarını kullanıyor. Basılı istemiyor, neden? Çünkü insanlar otobüste giderken, yemek yerken, dinlenirken bu sistemi kullanıyor. Geriye kalan bizim aktif 300 bin kişimiz ise istediklerini zaman kitaplarımızı depomuzda tutuyoruz ve gönderiyoruz. Bunda sorun yok.”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir