Gündem

Belirlenen Ücreti Ödeyenlere Temel Askerlik Süresi 1 Ay

Yeni askerlik sistemi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulan çalışma kabul görmemiş ve yeni tasarı üzerinde çalışılması istenmişti. Bu kapsamda Milli Savunma Bakanlığı yeni bir çalışma başlattı. İlk çalışmanın geri gönderilmesi nedenleri arasında 3 ay olarak belirlenen temel eğitim süresinin uzun bulunması olduğu iddia edilmişti. 

Konuya dair yaşanan gelişmeler bu şekilde olurken Yeni Askerlik Sistemi ile ilgili yeni iddialar ortaya atıldı. Türkiye Gazetesi’nden Yücel Kayaoğlu’nun aktardığı detayları sizlerle paylaşıyoruz. 

YENİ ASKERLİK SÜRECİ 1 AY İDDİASI

Yeni askerlik sisteminde; temel askerlik eğitiminin bir ay, kısa dönem altı ay, uzun dönem askerlik süresinin dokuz veya 12 ay olacağı belirtildi. Bu düzenlemeye göre askerlik görevini yapmamış olan vatandaşlar bir aylık temel askerlik eğitimini aldıktan sonra belli bir ücret karşılığında askerliklerini tamamlamış sayılacaklar. Böylece bedelli askerlik uygulaması kalıcı hale getirilecek. Peki ücret konusu nasıl olacak? Temel askerlik eğitiminden sonra para ile askerliğini tamamlamak isteyenlerin ödeyeceği miktarın ücrete endekslenmesi veya yedek subayların askerlik süresi içinde aldıkları ücrete göre bir rakam belirlenmesi formülü tartışılıyor. Ayrıca bunun için yaş şartı da aranmayacak. 

Üniversite mezunlarından er olarak askerlik yapacakların süresinin altı ay, yedek subay veya yedek astsubay olan üniversite mezunlarının askerlik süresinin ise dokuz veya 12 ay olması planlanıyor. Yeni askerlik sisteminde ayrıca askere gelen vatandaşların, askerlik süresi boyunca eş ve çocuklarının da genel sağlık sigortası kapsamına alınması öngörülüyor. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir