Gündem

CHP’den TYP İle İşçi Alımına Tepki! Geçici İşçi Değil Kadrolu İşçi Alın

Bilindiği üzere Toplum Yararına Program kapsamında çeşitli devlet kurumları personel alım ilanları yayımlıyorlar. Bu alım ilanlarında 6 veya 9 aylık süreler için personel alımları oluyor. Bu personel alımlarında bazıları da geçtiğimiz günlerde Niğde’de yaşandı. 

Niğde’de Niğde Belediyesinde 5 ay 29 gün süreyle çalıştırılacak 350 işçi için, noter huzurunda kura çekimi yapıldı. 2 bin 165 kişinin katıldığı bu kura çekimine Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’de katıldı. 

CHP’DEN TEPKİ GEÇİCİ İŞÇİ DEĞİL KADROLU ALIN

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer personel alım kurası kapsamında yapmış olduğu konuşmasında başvuru sayısına değindi ve işsizlik sorununa dikkat çekti. Her seçim öncesinde Toplum Yararına Programı (TYP) kapsamında kamu kurumlarına geçici işçi almakla işsizlik sorununun çözülemeyeceğini ifade eden Ömer Fethi Gürer kura çekimine  öğretmen, jeoloji mühendisi gibi üniversite mezununun bulunduğu vurgusunda bulundu. 

”Başvuru yapanlar arasında üniversite mezunu mühendis, öğretmen ve diğer meslek gruplarında gencimiz bir umutla kuradan isimlerinin çıkmasını bekliyor. Ne acıdır ki kuradan, müracaat edenler arasında her 7-8 kişiden biri çıkacak. Şanslı olup kuradan çıkanlar ise seçimlerden sonra ihbarsız, tazminatsız, güvencesiz, Toplu İş Sözleşmesi olmadan çalıştırılıp işten çıkarılacak. Bu şeklide işsizlik sorunu çözülemez. Üretime dayalı bir ekonomik program uygulanmadan, üretmeden, sadece ithalata yönelik bir ekonomik program ile bu sorun çözülmez” 

Kamuilanlari.com
 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir