Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 4 Milyon Suriyelinin Evlerine Dönmelerini Hedefliyoruz

Kızılay ve Kızılhaç Ulusal Dernekleri İşbirliği Ağı Kuruluş Toplantısı’na katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gündemin önemli konularına dair açıklamalarda bulundu. Merak edilen konular hakkında önemli ifadeler kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan Suriye ve Suriyeliler konusuna da değindi. SURİYELİLERİ 

EVLERİNE GÖNDERMEYİ HEDEFLİYORUZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan toplantı kapsamında yapmış olduğu konuşmasında İslam coğrafyasında yaşanan sorunlara değindi. 

Bu alanda Yemen’de yaşanan sorunlara vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ”Yemen’de dünyanın insan ürünü açlık felaketlerinden biri yaşanıyor. Maalesef İslam dünyası çoğu kendi topraklarında vuku bulan bu krizlerle etkili mücadele yürütememiştir” dedi. Suriye’de yaşanan sorunlara da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında 1 milyon insanın Suriye’de hayatını kaybettiğini bu süreçte Türkiye’nin gayretleriyle zulümüm bir nebze hafifletildiğini söyledi. 

Burada huzur ve emniyet için ABD ve Rusya ile temasların devam ettiğini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan bu süreçte amacımız, kendi milli güvenliğimizi özellikle güçlendirmenin yanında Suriye’nin toprak bütünlüğünü garantiye almaktır, açıklamasında bulundu. Türkiye’de yaşayan Suriyeli sığınmacılar konusuna da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Ülkemizdeki 4 milyon Suriyeli sığınmacının kendi evlerine dönecekleri güvenli bölgeler oluşturmayı hedefliyoruz. Oluşturacağımız güvenli bölge ile ülkesine dönen Suriyeli sayısının milyonları geçeceğine inanıyorum. Bugün Türkiye milli gelire oranla dünyanın en fazla yardım yapan ülkesidir. Şimdiye kadar yaklaşık 4 milyonu Suriyeli olmak üzere bütün mültecilere BM hesaplarına göre 35 milyar dolar kaynak aktardık.” dedi. 

Kamuilanlari.com
 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir