Gündem

Doğu İllerinde Görev Yapan Öğretmenlere Dolgun Maaş, Kıdem ve Atama Kolaylığı

Milli Eğitim Bakanlığı, 20123 Eğitim vizyonunda yer alan teşvik çalışmalarını tamamlamaya uğraşıyor.  Doğu ve Güneydoğu Bölgelerinde yer alan şehirlerde görev yapacak öğretmenlerin çalışma şartlarına ilişkin sağlanacak teşvik çalışmalarının tamamlanmasıyla, çalışmanın detayları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacak.

MEB’in Maliye Bakanlığı ile ortak hazırladığı teşvik detaylarına dair detaylar şu şekilde,

DOĞU’DA ÇALIŞACAK ÖĞRETMENLERE TEŞVİK

MEB tarafından hazırlanan çalışma kapsamında bölgelere ve şehirlere göre buralarda görev yapan öğretmenlere farklı teşvikler sağlanacak. Her bir bölgenin ücreti de zorluk derecesine göre belirlenecek. Yenişafak’ta yer alan habere göre, hayata geçirilecek olan çalışmayla birlikte bir öğretmen şartlar açısından ‘en az olumsuz bölge’ olarak belirlenen birinci bölgede Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın belirlediği oranda ücret alacakken şartları en ağır olan bölgedeki öğretmen 5 katına kadar fazla ek ücret alabilecek.

TAYİN KOLAYLIĞI SAĞLANACAK

Öğretmenler için sağlanacak bir diğer teşvik ise tayin kolaylığı Doğu ve Güneydoğu’da, bakanlığın belirleyeceği sürede görev yapan öğretmenler avantajlı bölgelere tayinini istediği takdirde kolaylık sağlanacak. Bu sayede sözleşmeli öğretmenlik uygulamasının da önüne geçilmek isteniyor. 

KIDEM ARTIŞI

Mİlli Eğitim Bakanlığı’nın bir diğer projesi ise kıdem artışı. Bakanlık teşvik bölgelerinde çalışacak olan öğretmenlerin özlük haklarını da iyileştirecek. Doğu ve Güneydoğu’da çalışacak öğretmenler 6 yıl görev yapması durumunda avantajlı bölgelerde çalışan öğretmenden daha kıdemli olacak.

Öğretmen Haberlerinden anında haberdar olmak için bizleri takip edin.
 

Andorid uygulamamız için TIKLAYINIZ

Facebook Sayfamız için TIKLAYINIZ

Twitter Sayfamız için TIKLAYINIZ

İnstagram Sayfamız için TIKLAYINIZ

Haber Kaynağı: Kamuilanları.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir