Gündem

Emekli Olamayanlara SGK’dan Toplu Para Ödemesi

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) yıllarca prim yatırdığı halde emekli olamayan vatandaşlara toplu para ödemesi yapıyor. SGK tarafından yapılan ödemelerde belirli koşulların yerine getirilmesi gerekiyor. 

Peki prim yatırdığı halde emekli olamayan vatandaşlara yapılan bu ödemelere kimler başvuruda bulunabilir?

Söz konusu ödemeye dait tüm bilinmesi gerekenleri, başvuru yapacak vatandaşların sağlamaları gereken koşulları ve ödemeyi almak için yapılacak başvuru işlemlerine dair tüm ayrıntıları sizlerle paylaşıyoruz.

SGK’DAN EMEKLİ OLAMAYANLARA TOPLU PARA

Bilindiği üzere emekli olmak her çalışanın hayali. Bunun için yıllarca fedakarlık gösteren vatandaşlar uzun süre prim ödüyorlar. Emekli olmak için gerekli olan üç şartı sağlaması gereken vatandaşlar yaş, gün ve prim şartınından birinden şartınından birini sağlamazlarsa emekli olamıyorlar. 

Bu kapsamda çeşitli nedenlerden dolayı bu şartlardan birini sağlayamayan adaylara SGK yatırdıkları prim parasını güncel tutarları ile geri ödüyor. 

Peki Kimler Alabilir?

Bu toplu parayı almak isteyn vatandaşların sağlamaları gereken koşullar;

Sigortalı olarak bir işyerinde çalışmıyor olmak ya da kendi işini (Bağkur) yürütüyor olmamak.Emeklilik için gerekli olan üç şarttan ikisini yani yıl (erkekler için 25, kadınlar için 20) ve yaş şartını tamamlamış olmak. Bu şartları taşıyanlar eğer gerekli primleri tamamlamışlarsa zaten emekli oluyorlar. Ancak primleri eksik ise ve tamamlama imkanı da yoksa paralarını geri alabiliyorlar. Bunu vefat eden sigortalıların kanuni mirasçıları da yerine getirerek parayı alabiliyor. Kanuni mirasçılarına ölüm aylığı yani dul ve yetim maaşı bağlanmamış olması gerekiyor.

BAŞVURULAR NASIL YAPILIYOR?

Toplu parayı alabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) başvuru yapmak gerekiyor. Kuruma dilekçe ile başvuru yapan vatandaşlar gerekli koşulları sağlanırsa yatırdıkları prim parası geri ödeniyor.

SGK Haberlerinden ve Gelişmelerinden Haberdar Olmak için bizleri takip edin.

Andorid uygulamamız için TIKLAYINIZ

Facebook Sayfamız için TIKLAYINIZ

Twitter Sayfamız için TIKLAYINIZ

İnstagram Sayfamız için TIKLAYINIZ

Haber Kaynağı: Kamuilanları.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir