Gündem

Hak İş: Asgari Ücret Tespiti İçin Yeni Komisyon Kurulsun

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan asgari ücret belirlenme sürecine dair açıklamalarda bulundu. Özel Güvenlik ve Koruma İşçileri Sendikasının (Öz Güven-Sen) 2. Olağan Genel Kurulu’na katılan Hak İş Başkanı Mahmut Arslan, asgari ücret konusuna dair açıklamalarda bulundu. 

ASGARİ ÜCRET KOMİSYONU DEĞİŞSİN

Asgari ücret için öne çıkan rakamları değerlendiren Hak İş Sendikası Başkanı Arslan komisyanın değişmesini istediklerini söyledi. Orada bulunanların işçileri temsil etmediği öne süren Mahmut Arslan konuya dair şu ifadeleri kullandı. “Biz komisyonun yapısı, içeriği, sonuç elde etme yöntemlerinin tamamen değişmesini ve ortadan kalkmasını istiyoruz. Bugünkü komisyon bizi temsil etmiyor. İşsizleri, milyonlarca sendikasız işçiyi temsil etmiyor. O nedenle bu asgari ücretin belirlenme yöntemi değişmediği sürece arzu ettiğimiz bir asgari ücreti maalesef elde etme şansımız da yok.”

ÜRETİCİ VE TÜKETİCİ ENFLASYONU DİKKATE ALINSIN

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan konuşmasında ayrıca asgari ücret belirlenirken üretici ve tüketici enflasyon rakamlarının dikkate alınması gerektiğini söyledi. Gerçekleştirilen 3. görüşme sonrası yapılan açıklamalara değinen Mahmut Arslan asgari ücret görüşmelerini komedi olarak nitelendirdi. 

“Dün o komedinin bir parçası bir açıklama yaptı, ‘eğer asgari ücrette dediğimiz olmazsa biz bu oyunda yokuz’ dedi. Aslında oyunun içinde olduklarını da itiraf etti. Bu komediden bir şey çıkmaz. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun bu yapısından sağlıklı bir asgari ücret ne yazık ki çıkmaz. ‘Asgari ücreti tespit ederken bu yüksek enflasyonu dikkate alın. Sadece tüketiciyi değil, üretici enflasyonunu da dikkate alın’ diyoruz. Biz senin önünü açıyoruz, seni güçlendiriyoruz.”

Asgari Ücret sürecinden anında haberdar olmak için bizleri takip edin. 

Andorid uygulamamız için TIKLAYINIZ

Facebook Sayfamız için TIKLAYINIZ

Twitter Sayfamız için TIKLAYINIZ

İnstagram Sayfamız için TIKLAYINIZ

Haber Kaynağı: Kamuilanları.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir