Gündem

İşsizliğin Kalıcı Çözümü İçin SGK Primleri Düşürülsün Önerisi

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken yazılı olarak yapmış olduğu bir açıklamasında SGK primlerinin düşürülmesini talep etti. Bendevi Palandöken konuya ilişkin açıklamalarında SGK primlerinin düşürülmesi ile işsizlik sorununun çözülebileceği ifade edildi.

İŞSİZLİK SORUNU İÇİN SGK PRİMLERİ DÜŞÜRÜLSÜ

TESK Başkanı Bendevi Palandöken yapmış olduğu açıklamasında işsizlik sorununun çözümü üzerinde durdu. İşsizlik için bir strateji belilenmesi gerektiğini ifade eden Palandöken, şu ifadeleri kullandı.

“İşsizliğin kalıcı olarak düşmesi için orta ve uzun vadeli bir strateji planı hazırlanmalı. Kısa vadede işsizlik oranının azalması için SGK primi oranlarının hiçbir şarta bağlı olmaksızın düşürülmesi gerekir. Bu prim indirimi belki bütçe açığını artıracaktır ama istihdam artışının etkisiyle bu açık zamanla kapanacaktır. Ayrıca, işsiz kalanların da devlete yük olacağı düşünülürse bütçe açığı göze alınarak SGK primlerinin oranları mutlaka indirilmelidir”

HER 4 GENÇTEN BİRİ İŞSİZ

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken açıklamasında ayrıca her dört gençten birinin işsiz olduğunu söyledi. İşsizlik oranının son aylarda arttığını dikkat çeken Palandöken bu konuda bir strateji belirlenmesinin önemine değindi.

“Kasım ayında genç işsizliği oranı 4,3 puan birden arttı. Her 4 gençten biri işsiz. Genç işsizliği oranı arttıkça ve üniversiteli işsizler çoğaldıkça mesleki eğitimin önemi daha da artıyor. Ara eleman açığı devam ederken üniversiteli işsizlerin sayısı artıyor. İşsizlik oranı yaz aylarında düşüşe geçecektir ama bu oranın kalıcı olarak tek hanelere düşebilmesi, ancak ulusal istihdam stratejisi hazırlanarak mümkün olabilir.”

Haber Kaynağı: Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir