Gündem

Kemal Kılıçdaroğlu: Emekli Olmak İçin Herkes Aynı Primi Yatırmamalı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ”Sokak Ekonomisi ve Güvencesizler Çalıştayı”na katıldı. Burada emeklilik konusuna dair açıklamalarda bulunan Kemal Kılıçdaroğlu sisteme dair eleştirilerde bulundu.

13 MADDELİK AÇIKLAMA

Kemal Kılıçdaroğlu yapmış olduğu açıklamasında Sokak Ekonomisi ve Güvencesizler Çalıştayı için 13 maddelik hem eleştiri hemde öneri tablosunu açıkladı. Bu 13 maddede beyaz tarafı sokak ekonomisinin aktörleri, siyah tarafı hortumcu piyasa ekonomisinin aktörleri nitelendiren CHP Lideri Kılıçdaroğlu sokak ekonomisi ile milyarlık şirket sahipleri arasında ki farklara değindi.

Bu farkların ardından yapmış olduğu açıklamasında bu iki kesimin de emekli olmak için aynı miktarda prim ödediğine değinen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bu durumun adil olmadığını ifade etti. 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nin SGK Prim Açıklaması

”Herkesin emekli olma hakkı var. Emekli olmak için SGK’ya prim yatırılması lazım. En az rakamı söylüyorum, SGK’ya sokak ekonomisinin aktörleri emeklilik için 754 lira prim yatırmaları lazım. Sokakta para kazanan biri için çok büyük bir para. Hortumcu piyasa ekonomisinin aktörleri de emekli olmak için en az 754 lira para yatırmak zorunda.12 maddede siyahla beyaz var, sosyal güvenceye gelince koşullar eşit deniliyor. Burada adalet kavramı var mı? Simit satan da 754 lira yatıracak milyar dolarlık ihaleler alan dolarla geçimini sağlayan da 754 lira sosyal güvenlik primi yatıracak. Şu gerçeği hepimiz bilmemiz lazım, sokak ekonomisi aktörlerinin yüzde 90’ının güvencesi yok. Tablo şudur, Türkiye aslında sosyal bir devlet değil. Gelirler arasında o kadar büyük uçurum var ki.”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir