Gündem

Meteoroloji’den Şiddetli Yağış ve Fırtına Hakkında Önemli Uyarı

Şiddetli yağış ve fırtına hakkında Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada yurt genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu’nun kuzey ve batısı, Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzey ve batısı ile Nevşehir, Kayseri, Adıyaman, Diyarbakır, Muş ve Bitlis çevrelerinin yağışlı geçeceği ifade edildi.

ŞİDDETLİ YAĞIŞ

Konu ile ilgili olarak yapılan açıklamada yağışların Kıyı Ege ile İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Tekirdağ, Yalova, Bursa, Balıkesir, Manisa çevreleri ve Antalya’nın doğu ilçelerinde kuvvetli olmak üzere yağmur ve sağanak, yer yer gök gürültülü sağanak, akşam saatlerinden sonra Bayburt, Erzurum, Kars, Ardahan, Muş ve Bitlis çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması beklendiği vurgulandı.

Rüzgarın Marmara’nın güney ve doğusu, Ege, İç Anadolu’nun kuzeybatısı ve Batı Karadeniz’de kuvvetli ve kısa süreli fırtına (40-70 km/saat), Orta ve Doğu Karadeniz’in yüksekleri ile Bursa çevrelerinde yer yer kuvvetli fırtına (60-90 km/saat) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

SICAKLIK VE RÜZGAR 

Hava sıcaklığı hakkında da açıklama yapıldı. Hava sıcaklığının ülke genelinde 1 ila 3 derece artacağı ifade edilirken batı kesimlerde mevsim normallerinin üzerinde diğer yerlerde mevsim normalleri civarında seyredeceği vurgulandı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünün açıklamasında rüzgar hakkında da bazı değerlendirmelerde bulunuldu. Rüzgarın genellikle güney ve batı yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette, Marmara’nın güney ve doğusu, Ege, İç Anadolu’nun kuzeybatısı ve Batı Karadeniz’de kuvvetli ve kısa süreli fırtına olacağı ifade edilen açıklamada Orta ve Doğu Karadeniz’in yüksekleri ile Bursa çevrelerinde yer yer kuvvetli fırtına (60-90 km/saat) şeklinde eseceği vurgulandı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir