Gündem

Odyometri Bölümü Mezunlarının Atanma Konusu Meclis Gündeminde

Cumhuriyet Halk Partisi Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, TBMM’de yapmış olduğu konuşmasında odyometri bölümü mezunu adayların atanma durumlarına ilişkin açıklamalarda bulunarak adayların taleplerini dile getirdi.

ODYOMETRİ ATAMALARI TBMM’DE KONUŞULDU

Meclis Kürsüsünde yapmış olduğu konuşmasında Sağlık Bakanlığı personel alımları konusuna değinen Ulaş Karasu, bu konuda bazı eleştirilerde buluındu. Odyometri Bölümünden her yıl mezun verildiğini ancak bu bölümden mezun olanların işini Hemşireler yaptığı için atamaların olmadığını söyledi. 

CHP Milletvekili Karasu’nun Açıklamaları

”Ülkemizde her yıl binlerce mezun veren odyometri bölümü mezunu olan odyometristlerin görev alması gereken servislerde maalesef hemşireler ve ebelere görev verilmekte ve asıl konuyla ilgili yetişmiş olan odyometristler açıkta kalmaktadır. İşitme kayıplı yeni doğan bebekleri tespit etmek için hemşirelere ve ebelere verilen eğitimler yetersizdir. Buna rağmen odyometristlerin yetkileri gereği yeni doğan tarama ünitesinde çalışma zorunluluğu bulunmaktadır. Sağlık Bakanlığının son yıllarda -2018 yılı- sağlık personeli alımlarında odyometrist atamaları diğer sağlık bölümlerinin gerisinde kalmaktadır. Mezun sayısının giderek artması, alımların az olması ve yanlış istihdam sonucu odyometristler işsizlik sorunu yaşamakta ve mağdur edilmektedir. Önemli olan üniversite açmak değil, binlerce mezuna aynı zamanda iş imkânı sağlayabilmektir.”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir