Gündem

Seçimlerden Önce KYK Borçlarının Silinmesi Meclis Gündemine Gelir Mi?

Bilindiği üzere Türkiye’de çok sayıda KYK Kredi borcu bulunan genç bulunuyor. Öğrenim hayatında devletten kredi alan öğrenciler öğrenim hayatları sona erdiğinde bu krediyi ödeyemiyorlar. Özellikle iş bulmakta zorlanan gençler KYK Kredi Borçlarının silinmesi adına sosyal medya çalışmaları yapıyorlar. 

KYK Kredi Borcu olan adayların sesi geçtiğimiz dönemde duyulmuş ve bu borçların silinmesi adına bir çalışma başlatılmıştı. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna sunulan kanun teklifinde KYK kredi borçlarının silinmesi öngörülüyordu. 

Peki söz konusu çalışma 2019 Mart Yerel Seçimleri öncesi tekrar meclis gündemine gelir mi? Detayları ile birlikte değerlendiriyoruz. 

KYK KREDİ BORÇLARI SİLİNİR Mİ?

Cumhuriyet Halk Partisi tarafından geçtiğimiz günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisine bir kanun teklifi verilerek Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünden öğrenim kredisi alan öğrencilerin borçlarının silinmesi talep edildi. O dönem CHP Milletvekili Mahmut Tanal tarafından sunulan kanun teklifi ”351 Sayılı Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” başlığı ile sunulmuştu. 

Binlerce KYK kredi borcu olan adayı sevindiren gelişme sonrasında ise net bir açıklama yapılmadı. Kanun teklifinin geleceğine dair yapılan yorumlarda ise bu kanunun onaylanmasına pek ihtimal verilmiyor. 

AK PARTİ BU KONUDA ADIM ATAR MI?

CHP tarafından sunulan kanun teklifinin ardından merak edilen konu ise konuyla ilgili AK Parti’nin bir çalışma olup olmadığı yönünde. Yerel seçimlerin yaklaşmış olması nedeniyle konu ile ilgili bir çalışma olmasını ümit eden adaylar yeniden sosyal medya kampanyalarına başladılar. 

KYK borcu olan vatandaşların çoğu borçların silinmesini talep ediyorlar. 

Peki sizler ne düşünüyorsunuz KYK borcu silinip her öğrenciye burs verilmeli mi?

KYK Borçları ile ilgili gelişmelerden anında haberdar olmak için;

Andorid uygulamamız için TIKLAYINIZ

Facebook Sayfamız için TIKLAYINIZ

Twitter Sayfamız için TIKLAYINIZ

İnstagram Sayfamız için TIKLAYINIZ

Haber Kaynağı: Kamuilanları.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir