Gündem

Türk İş Sendikasından Taşeron İşçi Açıklaması! Uygulama Sona Ermeli

Türk İş Sendikası, son dönemlerde Meclis gündeminde de yer alan taşeron işçi konusuna dair bir açıklamada bulundu. Halen bazı kurumlarda taşeron işçi çalıştırıldığını hatırlatan Türk İş, bu uygulamanın derhal kaldırılması ve bu işlerin kadrolara alınması gerektiğini söyledi. 

TÜRK İŞ’TEN TAŞERON İŞÇİ AÇIKLAMASI

Türk İş Sendikası tarafından taşeron işçi konusuna dair yapılan basın açıklamasında, kamuda çok sayıda taşeron işçinin kadroya alındığı vurgulandı. Bu kapsamda KİT’ler ve bazı özel bütçeli kuruluşlarda çalışan taşeron işçilerin kadroya alınmadığının hatırlatıldığı yazılı açıklamada bu konuda verilen sözlerin tutulmasını istedi. Taşeron uygulamasının tamamen son bulmasını isteyen Türk İş yapmış olduğu yazılı açıklamasında şu ifadeleri kullandı. 

“Yemekhane ve çağrı merkezi gibi personel giderinin yüzde 70’in altında düşebildiği birçok hizmet alım işinde çalıştırılan taşeron işçiler, çağrı merkezi hizmetlerine ilişkin ihalelerde çalışanlar, danışmanlık ve mal alım ihaleleri, anahtar teslim işleri kapsamında çalışanlar da kadroya alınmadı. Kapsam dışında kalan iş yerlerinde çalışanlar da bir düzenlemeyle sürekli işçi kadrosuna geçirilmeyi beklemektedir. Asıl işte yıllardır çalıştığı halde, yapılan düzenleme sonucu kadro hakkından mahrum bırakılan işçilerimizin haklı talebi, verilen söz doğrultusunda, bir an önce yerine getirilmelidir. Kamuda taşeron uygulaması tamamıyla sona erdirilmelidir.”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir