Gündem

Türkiye Üniversite Öğrencisi Olan Suriyeli Sayısı Belli Oldu

Suriye’de yaşanan iç savaş nedeniyle milyonlarca Suriyeli Türkiye’ye akın etti. Uzun yıllardır Türkiye’de kalan Suriyelilere çeşitli haklar sağlandı. Bu haklardan birisi de üniversite eğitimi. Merak edilen konulardan olan Suriyeli üniversite öğrenci sayısına dair detaylar belli oldu. 

İşte üniversitede öğrencisi Suriyelilere yönelik yapılan araştırma sonuçları

20 BİN 701 SURİYELİ ÜNİVERSİTE OKUYOR

Türkiye’de yaşayan Suriyelilere ilişkin yapılan bir araştırmada; 20 bin 701 Suriyelinin Türkiye çeşitli üniversitelerde eğitim aldıkları öğrenildi. Medya takip ve raporlama ajansı PRNet tarafından gerçekleştirilen araştırmalarda Suriyelilerin durumlarına dair detaylı bir analiz gerçekleştirdi. 

Kurum tarafından gerçekleştirilen analiz sonuçları; Yükseköğretim Kurulu (YÖK) verilerinden ve medyada çıkan haberlerden derlediği bilgilere göre belirlendi. Bu bilgilerden elde verilere göre Türkiye’de üniversite okuyan Suriyeli öğrenci sayısı 20 bin 701 olarak açıklandı. Bu öğrencilerin 7 bin 721’i kadınlardan oluşurken, 12 bin 980 kişinin erkeklerden oluştuğu tespit edildi. 

Rapor 2017-2018 dönemine ait son verileri yansıtırken, en çok Suriyeli öğrencinin İstanbul’da eğitim gördüğü açıklandı. İstanbul’da bulunan üniversitelerde 4 bin 323 Suriyeli öğrenci bulunuyor. İstanbul’un ardından ikinci sırada ise Gaziantep yer alıyor. Bu şehirde 2 bin 48 Suriyeli öğrenci yer alıyor. Buna karşın en az Suriyeli öğrencinin Şırnak ve Tunceli’de yer aldığı gözlendi. Bu illerde öğrenim gören Suriyeli üniversiteli sayısı sadece 1 olarak kayıtlara geçti.

Gündeme Dair Haberleri Takip Etmek için mobil uygulamamızı telefonunuza indirin.

Andorid uygulamamız için TIKLAYINIZ

Facebook Sayfamız için TIKLAYINIZ

Twitter Sayfamız için TIKLAYINIZ

İnstagram Sayfamız için TIKLAYINIZ

Haber Kaynağı: Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir