Gündem

Yeni Askerlik Sisteminde Bedelli Fiyatı Hakkında Dikkat Çeken İddia

Yeni askerlik sistemi çok sayıda vatandaş tarafından yakından takip edilen konular arasında bulunuyor. Vatani görevini yapamamış çok sayıda yeni askerlik sisteminin gelmesiyle askerlik görevini tamamlamayı planlıyor. Bu kapsamda Milli Savunma Bakanlığı ve AK Parti’den gelecek açıklamaları merak eden adaylar için yeni bilgiler geldi. 

BEDELLİ ASKERLİK FİYATLARI HER YIL GÜNCELLENECEK

Geçtiğimiz aylarda çıkarılan bedelli askerlik yasası askelik sisteminde düzenleme yapılması gerekliliğini ortaya çıkarmıştı. Bu kapsamda hemen adım atılan konuya dair Milli Savunma Bakanlığı bir çalışma hazırladı. Kabine Toplantısı’nda Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulan bu çalışmada bazı değişiklikler yapılması istendi. Özellikle temel eğitim noktasında yapılması planan değişiklilerin ardından yeni tasarı Meclis’e gelecek. 

Yeni sistemde bedelli askerlik kalıcı hale getirilirken, yaş faktörü devreye girmeyecek. 20 yaşında askere gelenler, temel eğitim süresinin tamamladıktan sonra bedelli yapabilecekler. Bunun için belirlenecek ücret ise merak konusu.

Asgari ücrete bağlı olarak bir rakam belirlenmesi gündemde olan bedelli askerlik tutarı konusunda bazı iddialar gündeme geldi. Yeni askerlik sisteminde temel eğitim sonrası bedelli yapacakların ücretlerinin her yıl değişebileceği öne sürüldü. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir