Gündem

Yeni Askerlik Sistemine İlişkin Flaş İddia: Askerlik Süresi Beklenenden Çok Daha Kısa Olacak

Tek tip askerlik konusunda milyonlarca vatandaş beklemede. Milli Savunma Bakanlığı tarafından yürütülen çalışma devam ederken yeni sistem için çok önemli bir iddia ortaya atıldı. Yeni askerlik sistemi ile ilgili Milliyet Gazetesi Yazarı Seyfettin Ersöz’ün haberinde yer verdiği detaylar ve son gelişmeleri sizlerle paylaşıyoruz. 

TEK TİP ASKERLİK KONUSUNDA DİKKAT ÇEKEN İDDİA

Yeni askerlik sistemi hakkında en çok merak edilen konu süre konusuydu. 3+6 formülü üzerinden durulan yeni sistemde ancak kulislerde bu sürenin uzun olduğuna dair eleştiriler olduğu konuşuluyor. Özellikle bedelli askerlikte 21 günlük sürenin uzun olduğu yönündeki eleştirilerin hatırlatıldığı iddia edilen bu eleştirilerde “Bedellide 21 gün süreye bile eleştiri geldi. 21 gün askerliği fazla bulanlar, üç ay zorunlu askerliği nasıl yapacak” yorumlarında bulunulduğu ortaya atılıyor.

Bu kapsamda son kabine toplantısında konunun ele alındığı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan başka bir tasarı ile gelin talimatı verdiği öğrenilmişti. Bu gelişmelerin ardından ise yeni sistemde zorunlu eğitim sürecinin 2 aydan daha kısa olması bekleniyor. 

Yeni Çalışma Ne Zaman Duyurulacak?

Yeni askerlik sistemi ile ilgili olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni bir tasarı sunulması istemesi üzerine Milli Savunma Bakanlığı yeni bir tasarı hazırlanacak. Bu tasarınında yerel seçimler öncesi yani 31 Mart tarihinden önce sunulması bekleniyor. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir