Gündem

Yeni Askerlik Sisteminin Detayları Belli Oldu! Askerde Kalana 600 TL Maaş

Yeni askerlik sistemine ilişkin detaylar hakkında çok önemli bazı iddialar gündemde yer aldı. Sabah Gazetesi yazarı Okan Müderrisoğlu tarafından kaleme alınan iddialara dair ayrıntılar sizlerle.

YENİ ASKERLİK SİSTEMİ BELLİ OLDU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Moskova ziyareti kapsamında orada bulunan gazetecinin yeni askerlik sistemine ilişkin en yetkili isimlerle görüştüğü açıklandı. Bu kapsamda yeni askerlik sistemine dair bazı önemli bigiler paylaşıldı.

Okan Müderrisoğlu tarafından açıklanan yeni askerlik sistemine dair ilk detay, tüm askerlerin sigortalanması olacak. Askere alınan tüm er ve erbaşlar askerlik hizmetleri boyunca sigortalanacaklar. Askerliğini yükümlü olarak yapan gençlere aylık 600 TL’ye kadar maaş bağlanacak ve askerlerin ailesine destek verilecek. Bunun yanında askerlik sonunda şe giriş aşamasında değerlendirmeye esas puanlarına ilave yapılacak.

Askerliğini yükümlü olarak değilde bedelli olarak yapacak vatandaşlar ise günün şartlarına göre katlanacakları bir maliyetle alternatif olarak teklif edilecek. Kısa dönem askerlik kavramında da değişiklik yapılacak. Kısa dönem askerlik yapmak için 4 yıllık bir yüksek öğretim programına kaydolunması şartı kaldırılacak. Ülke ekonomisinin nitelikli ara eleman açığını artıran, gençleri sırf askere geç gitme veya silah altında daha az süre kalma adına, herhangi bir üniversiteye kapağı atmaya teşvik eden koşullar değişecek.

Bu Düzenlemeler İle…

Yeni askerlik sisteminde yapılan bu düzenlemeler ile askerlik görevini yapacak olan vatandaşlara cazip bir teklif oluşturulacak. Böylece, “Her Türk asker doğar ama kaçar!” biçiminde, neredeyse alay konusu haline gelen çarpık tablo da sona erecek. Askerlik, sade, öngörülebilir ve istikrarlı bir sistem ile uygulanmaya başlayacak. 

Gündeme Dair Önemli Gelişmelerden Haberdar Olmak için bizleri takip edin

Andorid uygulamamız için TIKLAYINIZ

Facebook Sayfamız için TIKLAYINIZ

Twitter Sayfamız için TIKLAYINIZ

İnstagram Sayfamız için TIKLAYINIZ

Haber Kaynağı: Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir