Gündem

Hurda içinde saklı hazine herkesi şok etti! Dizüstü bilgisayar ve telefonların içinde 24 ayar altın keşfedildi: Sarı alan yüzde 99 altın çıktı!

Eskişehir’de telefon tamircisi olarak görevini sürdüren bir vatandaş evlerde hurda olarak satışa çıkarılan pek çok elektronik cihazın alt yapısında aslında altın bulunduğunu ifade ettiği açıklamalar gündeme vurdu. Çöp olarak nitelendirilen ömrü dolduğu için hurdaya ve gönderilen cihazların aslında anakart alanında servet yatıyor.

Kullanılmaz hale gelen, işlevini yitiren ve atıl duruma düşen elektronik ürünler bir süre sonra tamire gönderilse de çalışmaz hale geliyor. Ancak burada dikkat edilmeyen bir konu var ki 2023 yılına giriş yapılacağı bu dönemde elektronik cihazların parçaları gittikçe daha da pahalılaşıyor. Elektronik sistemlerin içindeki parçalar 14 ya da 22 ayar altın ile yarışabiliyor.

HURDA İÇİNDE SAKLI HAZİNE!

Eskişehir’de telefon tamirciliği işi ile uğraşan Hıdır Yıldız isimli vatandaşın ortaya attığı bu iddia çok konuşuluyor. “Elektronik cihazların anakart alanında servet yatıyor” diyerek insanları bilinçlendirdiği bir dönemde konu hakkında detaylar da verildi. “Telefon ve dizüstü bilgisayarı kullanılmaz hale gelenler dikkat edin! diyerek uyarıda bulundu. HHurda olarak çöpe atılan ürünler küçük bir miktara hurdacıya verilen elektronik cihazların içerisinde aslında 14’e ayara denk gelecek altın bulunabilir.

Telefon hurdacılığı işi ile uğraşanların hakkında bilgilendirmesi ile konuya daha çok dikkat etmeye başladığını ifade eden, Hıdır Yıldız: “Zamanla fark ettim ki aslında elektronik sistemde anakartın sarı olarak görülen alaşımı tamamen %99’a yakını altından üretiliyor.”

ELEKTRONİK PARÇADAN ALTIN NASIL AYRIŞIYOR?

Bunu fark etmesi ise bir yakın tarafından böyle bir durumun var olduğu söylendiğinde anlaşılmıştı. Arkadaşı, hurda telefonların içerisinde anakarta kısımlarını alarak sadece bu bölgeleri kilo üzerinden sattığını ifade etmişti. Üzerindeki altın kısmını ayrıştırılması da ayrı bir hikayeydi.

Dükkanına gelen misafir kişi anakart üzerindeki altının nasıl ayrıldığına yönelik pek çok video izlediğini ifade etti. Demir bir bidon içerisine kezzap ve asitli su ekleniyor. Anakartlar içerisine bırakılıyor. Su ile kaynaşan kartlar içerisinde erimeye başlıyor. Altınlar da suyun yüzeyine çıkıyor. Anakartlar söküldüğü anda fark edilen sarı alaşım aslında altın! Bunu fark eden telefoncu Hıdır Yıldız 14 ve 22 ayar altın değerinde ifade ediyor.

SARI ALAŞIM MADDESİ HANGİ ÜRÜNLERDE OLUYOR?

Mühendisler bunun iyi bir aktarım gücüne sahip olduğunu düşündüğü için özellikle şebekenin çekebilmesi ya da internet desteğinin alabilmesi için kullanıyor. Bu sarı madde sadece telefonlarda değil günümüzde elektronik sistemle çalışan pek çok cihazda bulunuyor. Televizyon, bilgisayar kasaları, atari kasetleri ve kumandalarda dahi bulunabiliyor. Hıdır Yıldız sarı renkte görülen her türlü alaşım için %99 oranında altın olabilecek gözüyle bakılabileceğini de ifade ediyor.

İlgili Makaleler