Gündem

İhtiyaç sahibi her aileye kira desteği….

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan, ihtiyaç sahibi vatandaşlara müjde verildi. Bakanlık tarafından yayınlanan duyuruya göre, ihtiyaç sahibi ailelere “kira yardımı” yapılacağı bilgisi yer alıyor. Detaylar işte sizlerle...

Kirasını ödemekte zorlanan ailelerin geçim sıkıntısı çekmemesi adına Şehircilik Bakanlığı ve Aile Bakanlığı tarafından “kira yardımı yapılacak. Peki kira yardımı için talep edilen şartlar neler? Kira yardımları nereye ve nasıl yapılması gerekmektedir? Kira desteği ne kadar?

Kira yardımları nereye ve nasıl yapılabilir?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından duyurusu yapılan kira desteği için başvuru yapmak isteyen kişiler, kira yardımından yararlanmak için kendisine en yakın ilçenin “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına” başvuruda bulunabileceği gibi,  e-Devlet uygulaması aracılığıyla da kira yardımı için başvuru da bulabilir. E-Devlet uygulaması aracılığıyla kira yardımı için başvuru yapacak kişiler, e-devlet sistemine giriş yaparak, arama bölümüne “Hak Sahibi Ailelere Kira Yardımı Yapılması” yazarak arama yapması ve ardından çıkan ekranda yer alan uygun ibareyi seçerek gerekli bilgileri doldurması yeterli olacaktır.

Peki kira yardımı için talep edilen şartlar neler?

Kirasını ödemekte zorlanan ailelerin geçim sıkıntısı çekmemesi adına Şehircilik Bakanlığı ve Aile Bakanlığı tarafından sunulan kira destek ödemesi, başvuru yapacak kişinin bulunduğu illere göre değişkenlik gösterebilmektedir. Kira yardım tutarları illere göre şu şekilde değişkenlik gösteriyor;

İstanbul ili için belirlenen kira yardımı tutarı 3 bin 500 TL’ye kadar Ankara, Bursa, Antalya ve İzmir’de kira yardımı tutarı ise 3 bin TL’ye çıkabiliyor.

Diğer büyükşehirlerde, kira yardımı 2 bin 500 TL olarak belenirken, diğer illerde için kira yardımı 2 bin TL.

Kira yardımı için başvuru yapacak kişilerden talep edilecek ilk şart, kira desteği başvurusu yapan vatandaşların ikamet ettiği hane gelirlerinin bakanlık tarafından belirlenen rakamın altında olması ve  muhtaç olması gerekmektedir.

Ayrıca, kira yardımı için başvuru yapacak kişinin, emekli, dul, yetim, ya da ölüm aylığı almaması ve sigortalı olarak bir yerde çalışmaması gerekmektedir.

İlgili Makaleler