Gündem

İklim Krizi Avrupa’yı Vurdu! Aşırı Hava Olayları Can Aldı!

Avrupa’da iklim krizi yaşanıyor. İki ayrı ülkede aşırı hava olayları meydana geldi. Almanya’da meydana gelen hortum sebebi ile bir kişi hayatını kaybetti. İspanya’da ise hava sıcaklıkları 40 derecenin üzerine çıktı.

Almanya’da Hortum Felaketi Can Aldı

Almanya’da pek çok şehri etkisi altına alan hortum felaketi sonrasında bir kişi yaşamını yitirdi.

Yerel medya organları ve polisin sağladığı bilgilere göre, Almanya’nın iç bölgelerinde yer alan Paderborn kentinde yaklaşık olarak 40 kişinin yaralandığını ve bu yaralanan kişilerin 10’unun ağır şekilde yaralandığı, sağlık durumlarının ciddiyetini koruduğu ifade edildi. Paderborn şehrinde ve çevresindeki tren seferleri geçici olarak durduruldu. Karayolu ulaşımında ise hortum felaketi sebebi ile aksaklıklar meydana geldi.

Paderborn şehrinin Wittgert kasabası sakinlerinden 38 yaşındaki adam, bodrum katını basan sel suları sebebi ile elektrik akımına yakalandı ve yere düşerek başından ağır şekilde yaralandı. 38 yaşındaki adam yapılan tüm müdahelelere rağmen kurtarılamadı ve hayatını kaybetti.

Hortum felaketi bazı bölgelerde çok etkili oldu. Bazı evlerin camları kırılırken, bazılarının çatısı uçtu. Hortumun etkisiyle ağaçlar yollara devrildi. Lippstadt şehrindeki St. Celemens Katolik Kilisesi’nin çan kulesi yıkıldı. Alman Meteoroloji Merkezi’nin verilerine göre, rüzgarın hızı saate 130 kilometreye kadar çıktı.

İspanya’da Aşırı Sıcaklar

İspanya hükümeti tarafından, meydana gelmesi beklenen aşırı sıcaklar için hazırladıkları ulusal planları devreye sokulacağı açıklandı.

İspanya’da son 20 yılın en sıcak bahar ayı yaşanıyor. Afrika kıtasında bulunan Sahra Çölü üzerinden gelen sıcak hava dalgası ve beraberinde gelen toz bulutları, ülkenin güney kesimlerinde hava sıcaklığını 40 derecenin üzerine çıkardı. Yetkililer tarafından yangın uyarıları yapıldı.

Bu yıl meydana gelecek sıcak havaların, mevmsim normallerinden 2 hafta daha önce geleceği açıklandı. Meteoroloji yetkilileri, olağanüstü ve aşırı sıcakların bugün itibarı ile başlayacağını duyurdu. Yetkililer, yaz aylarının artık bahar aylarından başlayacağını söyledi.

İlgili Makaleler