Gündem

İşin ustası araç sahiplerini uyardı! Kara kış gelmeden önlem alın: İhmali pahalıya patlıyor!

Soğuk kış kapıda oto bakım elemanları uyarıyor. Servis bakım ustası Veysel Ertaş, araç sahiplerini kışa hazırlığa davet etti. Araçların tam olarak kış aylarında da sorunsuz bir şekilde performansını sunabilmesi için belirli kontrollerden geçirilmesi gerekiyor. Kışa hazırlık sürecinde neler yapılmalı? konusu araçta uzun ömürlülük çinde önemli oluyor.

Kış aylarının gelişi ile araç bakım ve muayene sürecinde yeni bir döneme giriş yapılmaya başlandı. Sadece kar lastiği takmakla geçiştirilemeyecek olan bu süreç aracın performansını da etkiliyor. Akünün bakımını yaptırılması, antifiriz kontrolleri, kış lastik uygulamaları toplu bir bakım sürecini beraberinde getiriyor. Mağduriyetin engellenebilmesi için kontrollerin zamanında yaptırılması da tavsiye ediliyor.

ARAÇLAR KIŞA NASIL HAZIRLANIR?

Yazın son günlerine doğru kışlık hazırlıkları yapılmaya başlandı. İnsanların kendini stoklayarak kışa yönelik hazırlaması, yiyecek ve yiyecek yönü ile büyük bir hazırlık sürecine giriş yapılması araçta da aynı bakım ve özeni gerektiriyor. 34 yıllık servis ustası Veysel Ertaş: “İnsanların bakım ve kontrole ihtiyacı varsa araçların da bakıma ihtiyaçları var” yorumunda bulundu.

En doğru araç kış bakım zamanı Sonbahar ayları. Kasım ayı itibariyle başlaması gereken kış bakımının ihmali sürüyor ve erteleniyor. Hava aniden soğuyup değişebiliyor. Bu da bulunulan bölgedeki işin aksamasına neden olabiliyor. Araçların yağ bakımı, motor şanzıman alanları, balansı ya da balata bakımlarının rutin olarak kış sürecine hazır hale getirilmesi gerekiyor. Sileceklerin buzlanmaya karşı korunması donma nedeniyle oluşabilecek olumsuzlukları engellemeyi de destekliyor.

“HAVA SICAKLIĞINA ALDANMAYIN!”

Mevsimler normallerin dışında bir hareketlilikte sürüyor. Her yıl atmosferdeki zemin değişimi küresel ısınmanın da etkisiyle kış dönemini biraz daha ileri atıyor. “Havaların sıcaklığına aldanmayın hazırlıklara başlayın” uyarısında bulunan oto servis ustası Ertaş özellikle Güneydoğu bölgelerindeki hava sıcaklarına değinerek “Aldanmayın!” uyarısını yineledi. Sayıları gittikçe artan ve rahatlıkla trafiğe çıkmaya başlayan araçların periyodik bakımı oldukça önem taşıyor. Oluşabilecek büyük maddi hasarların önüne geçebilmek, aracın ömrünü daha uzun tutabilmek için rutin bakım sürecinin önemsenmesi gerekiyor.

İlgili Makaleler