Gündem

Kamu üniversitesi-Türkiye Petrolleri iş birliğinde enerjide nitelikli personel yetiştirme girişimi duyuruldu! Öğrencilere iş garantisinin yanı sıra aylık 3 bin TL’lik burs ödemesi!

Senelerdir Ukrayna ile gergin ilişkilere sahip olan ve geçmiş dönemlerde uygulanan stratejiler sebebi ile Ukrayna sınırlarında Rusya’nın da hakkı olduğunu savunan Rus hükümeti, şubat ayı itibari ile Ukrayna sınırlarını tehdit etmeye başladı. Bu tehdit girişimleri ile ilgili yapmış olduğu açıklamalarda savaş durumunun söz konusu olmadığına dikkat çeken Rus hükümeti, tüm dünyayı yanılttı ve 24 Şubat tarihinde Ukrayna sınırlarını resmen işgal etti. Halen devam eden savaş ülkemiz başta olmak üzere pek çok ülkede büyük ekonomik problemlere sebep olurken başlıca sıkıntı doğal gaz ayağında ortaya çıktı.

Dünyanın en büyük doğal gaz rezervlerine sahip olan ülkelerin başında gelen Rusya, savaş durumu ile birlikte enerji fiyatlarının fahiş seviyelere ulaşmasına sebep oldu. Bu durum doğal gazda dünya merkezi olma hedefi bulunan Türkiye’yi harekete geçirdi. Enerji fiyatlarının yükselmesinden ötürü doğal gaz tüketimine yansıyan yüksek oranlı zamlardan şikayet eden tüketicileri de rahatlatmayı amaçlayan yeni proje için hazırlıklar resmen başladı.

AÇIK DENİZ TEKNOLOJİLERİ MERKEZİ KURULDU!

Ülkemizin enerjide merkez ülke olma hedefi, yeni projelerin geliştirilmesini sağladı. Bu kapsamda harekete geçen yetkililer nitelikli insan kaynağı oluşturmak adına önemli bir adım attı.

Kamu üniversitelerinden olan Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nde Açık Deniz Teknolojileri Merkezi’nin kurulduğunu duyuran yetkililer, merkezde ilk etapta 2 senelik eğitim verileceğini, projenin sonraki aşamasında ise 2 özel bölüm daha kurulacağını belirtti.

ÖĞRENCİLERE İŞ GARANTİSİ!

Yeni projeye ilişkin açıklamada bulunan Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü İsmail Hakkı Özölçer, eğitim programına dahil olan öğrencilerin yeterli İngilizce ile mezun olacaklarını ve doğal gaz arama çalışmalarında ihtiyaç duyulan ara eleman talebinde öne çıkacaklarını ifade etti.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın ilgili eğitim programına dahil olan öğrencilere 12 ay boyunca 3 bin TL tutarında burs imkanı sunacağı bilgisi kaydedildi. Ayrıca öğrencilere operasyon bölgelerinde staj yapma imkanının sunulacağı, işe alım süreçlerinde de mezunlara öncelik tanınacağı bilgileri paylaşıldı.

İlgili Makaleler