EkonomiGündem

Kasım ayı enflasyon rakamları açıklandı! Memur, SSK, Bağ-Kur ve Memur emeklisine uygulanacak, zam oranları netlik kazandı!

Kasım ayı enflasyon rakamları açıklandı. Kasım ayı enflasyon oranları sonrasında, Memur ve Memur Emeklisinin maaşlarında %47-50 civarında, SSK ve Bağ-Kur Emeklisine ise %35-45 civarında artış gözüküyor. Detaylar işte sizlerle...

Memur ve emekliler tarafından merak konusu olan zam oranı da netlik kazanırken, milyonlarca vatandaş maaşlarına uygulanacak zam oranı sonrasında gerçekleşecek artışın ne olacağını araştırırken, son veriler ile birlikte, Ocak ayı zam ve fark oranı hesabı yeni memur ve emekli maaşları ile ilgili tüm bilgiler haberimiz devamında yer alıyor.

Ocak ayında en düşük memur maaşı ne kadar olacak?

Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamadan elde edilen bilgilere göre, enflasyonun 2023 yılsonunda yüzde 65 olacağı tahmini yer alırken, yılsonu enflasyonu tahminin gerçekleşmesi durumunda, memur kesimi için yüzde 32 civarında enflasyon farkı ortaya çıkacak.

Yüzde 32 civarında enflasyon farkına ek olarak, yüzde 15 oranında toplu sözleşme zammı dahil edildiği zaman, memurlar için zam oranı yüzde 47 seviyesinde olacak. Elde edilen veriler ışığında ise, Ocak ayında en düşük memur maaşı 22 bin 17 TL’den 32 bin 365 TL’ye yükselecek. En düşük memur emekli maaşı ise yüzde 47 zam sonrasında 9 bin 876 TL olan emekli maaşı, 14 bin 518 TL’ye yükselecek. Yılsonunda enflasyon yüzdesi 70 olursa eğer, yüzde 50’yi aşan bir zam gündeme söz konusu olacak.

En düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

SSK ve Bağkur emeklisi, geçtiğimiz temmuz ayında enflasyon artışına göre yüzde 19.77 zam verilecekken, söz konusu artışa ek olarak, refah payı eklenerek yüzde 25’e çıktı.

Kasım ayı enflasyon verilerinin açıklanması ile birlikte ortaya çıkan verilere göre, işçi ve esnaf emeklisine Ocak ayında yüzde 35 ila 45 arasında zam yapılması tahmin ediliyor.

En düşük emekli maaşı ise 2023 yılı kapsamında, 114’ün üzerinde artış yaşayarak 7 bin 500 TL’ye yükseldi. Ülke genelinde yükselen enflasyon nedeniyle maaşları yetersiz kalan emekliler için,  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığıyla, Hazine ve Maliye Bakanlığı maaş zammı için çalışma aşamasında. Tüm değerlendirmeler tamamlandıktan sonra, ocak ayında yeniden artış yaşayacak en düşük memur maaşlarının 12 bin TL seviyesine ulaşabileceği tahmin ediliyor.

İlgili Makaleler