Gündem

Kaydı bulunan çiftçiler rahatlıyor! Başvuru yapanlara 1000 TL’lik ödeme verilecek!

Tarım Bakanlığı dönemsel olarak çiftçilere müjdeli haber ver duyurmaya devam ediyor. Bu seferde ÇKS üzerine kayıtlı olan çiftçilere 1000 TL’lik bir hediye verileceği söz konusu oldu. Üreticiler konuyu yakından takip ediyor.

Tarımla uğraşan çiftçileri sevindiren bir gelişme yaşandı. Bakanlık Çiftçi kayıt sisteminde kayıtlı olan üreticiler için 1000 TL’lik ödeme yapacak. Son başvuru tarihleri belli oldu. İşte ödemeyle ilgili tüm detaylar…

ÇKS kaydı olanlara müjde

Bakanlık çiftçilere yönelik bir kampanya diyoruz paylaştı. Çiftçi kayıt sistemi üzerine kaydı bulunan üreticiler için buğdayın ton başına 1000 TL arpanın ton başına işte 500 TL’lik bir fark ödemesi verilecek. Bakanlık çiftçiyi desteklemek adına yapmış oldu duyuruyu hububat üretimini teşvik amaçlı paylaştığının altını çizdi. Üreticilere destek sağlamayı amaçlayan bakanlık konuyla ilgili çalışmaları devam ediyor.

Kimler ödeme alabilecek?

Bakanlık tarafından yapılacak 1000 TL ve 500 TL’lik fark ödemesi destekleri serbest piyasa üzerinde ürünlerini satan Çiftçiler için geçerli olacak. Toprak Mahsulleri Ofisi üzerine ürün teslim eden çiftçiler ve serbest piyasada ürünlerini satışa sunan çiftçiler de bu ödemeler üzerinden faydalanabilecek. Elbistan ilçe tarım ve orman müdürlüğü tarafından başvuruların başlandığı duyuruldu.

Başvuru tarihleri belli oldu

Yapılacak ödemeler adına başvuru tarihleri tek tek açıklandı. Başvurular 27 Kasım 2023 tarihinde başlamıştı. Fark ödemesi destek başvurusu için son tarihi 10 Mayıs 2024 olarak belirlendi. Başvuru adına belge şartlarını yerine getiren tüm kişiler için destek ödemeleri yapılacak.

Tarımda yapılan destekler ile birlikte Çiftçiler gelir seviyelerini yükseltip tarımda sürdürülebilirliğin artırılması konusunda katkı sağlayabiliyor. Çiftçilerin desteklenmesi ile birlikte üretimin üzerinde bir artış söz konusu olacak. Çiftçileri sevindiren haber Elbistan Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından paylaşıldı. Belirlenen belgelerin tamamlanması koşuluyla çiftçiler bu destek ödemesinden faydalanabilecek. Eksik veya hatalı belge yükleme işlemleri yapan çiftçilerin ödemeleri yapılamayacak. Fark ödemelere tarımda faaliyet gösteren tüm çiftçileri desteklenmesi için önemli bir adım olarak dikkat çekti.

Yapılacak ödemelerle birlikte çiftçiler maddi olarak desteklenip ekonomik olarak ceplerinin rahatlaması sağlanacak. Bununla birlikte tarım faaliyetleri de canlanacak. Şimdi çiftçilerin gözü Yapılacak ödemelerde.

İlgili Makaleler